Göz Alıcı Banyolar İçin Dekoratif Fikirler

Bireylerin, öncelikle beden temizliği yaptığı kişisel bakım işlemlerini gerçekleştirdiği odaya ‘’banyo” ismi verilmektedir. Banyo, evin en önemli bölümlerinden birisidir. İçerisinde küvet veya duş bulunabilmektedir. Bazı banyolarda bir tanesi de bulunabilir.

Banyo İçerisinde Neler Bulunmaktadır?

  • – Ayna
  • – Duş Kabini
  • – Otomatik Musluk
  • – Sabunluk
  • – El Kurutma Makinesi
  • – Küvet
  • – Duş
  • – Lavabo
  • – Çeşitli Dolaplar
  • – Kişisel Bakım Eşyaları İçin Ayrılmış Alan

Banyo Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banyo tasarımında, banyo duvarları büyük önem taşımaktadır. Her evin banyosu ve banyosunun duvar ihtiyacı farklıdır. Genel olarak banyo duvarları için laminant parke, tuğla ve granit tercih edilmektedir. Bütün bunların yanında karo, mermer ve ahşap da banyo tasarımı için en uygun malzemelerdir. Evinize ve banyonuzu en uygun malzemeyi belirleyerek banyonuzda bu malzemeyi tercih etmelisiniz.

Banyo içerisinde bulunan fiş ve prizlerin suyla temasından kaçınılması büyük önem arz etmektedir. Bu prizlerin içerisine su kaçması durumunda elektrik çarpmaları meydana gelmektedir. Önceden prizin içine kaçan su bir zaman sonra patlama ihtimali yaşatmaktadır.

Bütün bu kötü ihtimalleri ortadan kaldırmak için çok dikkatli tasarımlar gerçekleştirmek gerekmektedir. Banyo içerisinde kapaklı prizler tercih edilmelidir. Bu prizlerin kapakları olduğu için içerisine su kaçma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Banyo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Banyo tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken çok sayıda nokta bulunmaktadır. Evin bütün odalarına oranla banyo en az kullanılan odadır. Buna rağmen konforlu ve hijyenik olması gerekmektedir. Sonuç olarak insanlar her gün duş almaz ama aldıkları zaman stressiz bir ortam isterler.

Genel olarak baktığımızda banyo tasarımında en büyük önem taşıyan nokta konfordur. Ayrıca göze hoş görünmesi ve sakin renkler içermesi de önem taşımaktadır. Renk tercihi kişiden kişiye değişmektedir. Çok hareketli ve renkli banyolar fazla tercih edilmemektedir. Genel olarak şık ve farklı dekorasyonları içeren banyolar tercih edilmektedir.

Banyo Tasarımında Küvet ve Klozet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Banyonuzun kusursuz olmasını istiyorsanız banyo ölçülerinizi en uygun ürünleri seçmelisiniz. Yüzeyi çok fazla kaplayan küvetlerden ziyade köseli duşa kabinler tercih edilmelidir. Banyonuz çok büyükse yüzeyi geniş olan küvetleri tercih edebilirsiniz. Hem dekoratif hem de kullanışlı olacaktır.

Klozet seçiminde ise duvara monte edebileceğiniz klozetler her zaman daha kullanışlıdır. Hem altının temizlenmesi daha kolaydır hem de daha sağlamdır. Ayrıca yerden tasarruf konusunda en başarılı ürünlerdir.

Banyo Tasarımında Aydınlatma, Depolama ve Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Banyo tasarımında aydınlatma çok büyük önem taşımaktadır. Banyonuzun ferah olması için aydınlatmanın beyaz olması gerekmektedir. Beyaz aydınlatma hem banyonuzu daha büyük gösterecektir hem de daha ferah bir ortam sağlayacaktır. Büyük banyolarda ise sarı ışık tercih etmeniz mümkündür. Sarı ışık küçük banyoları dar gösterirken büyük banyolarda güzel bir aydınlatma sağlamaktadır.

Depolama alanları büyük ve kullanılabilir olmalıdır. Banyonuzda en uygun dolap türünü tercih etmeniz gerekmektedir. Küçük bir banyo için büyük bir dolap uygun olmayacaktır. Büyüklüğünden ziyade kullanımı ve şıklığına dikkat edilmelidir. Depolama alanlarının içerisinde sepetler ve bölmeler bulunmalıdır. Bu sayede bütün banyo ürünlerinizi depolama imkanınız bulunmaktadır.

Aksesuar seçimi ise tamamen kişinin zevkine kalmıştır. Genel olarak banyolarda beyaz ve krem aksesuarlar tercih edilmektedir. Bu renkteki aksesuarlar banyoyu daha ferah göstermektedir. Beyaz bir sabunluk ve beyaz bir klozet bütünlük sağlamaktadır.

Dolap kuplarınızın gümüş renkli olması daha şık bir görünüm sağlayacaktır. Duş başlığınızın ve aynanızın etrafında gümüş detaylar olması da bütünlük oluşturmaktadır. Beyaz küçük bir halıyla banyonuzun bütün havasını değiştirebilir daha ferah bir hale getirebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir