Hamilelik Döneminde Kan Şekeri Nasıl Takip Edilir?

Hamilelik dönemi öncesinde pankreas işlevini olağan şekilde gerçekleştirebilirken, hamilelik dönemine girildiği zaman pankreasın işlevinde çeşitli bozukluklar meydana gelebilir. Bu durum ise kan şekerinizin gizlice yükselmesine sebep olabilir.

Hamilelik boyunca vücudun enerji ihtiyacı artmaya başlar ve çocuğunuzun gelişimi için gerekli olan enerji glikozdan alınmaya başlanır. Bu sebeple kan şekeri hamile kişilerde normalin üzerinde olur.

hamilelikte sağlık

hamilelikte sağlık

Öğle ve Akşam Yemeklerinden Sonra Kontrol Yapın

Bu dönemde kan şekerinin düzeyi 60 ile 90 mg/dl arasında olmalı ve tokluk kan şekeri düzeyi ise 120 ile 130 mg/dl arasında olmalıdır. Öğle ve akşam saatlerinde yenilen yemekleren sonra ise ölçümleri yapılmalıdır.

Günlük idrar ve kan takipleri titizlikle uygulanmalı ve normalin düzeyinde sonuçlar ile karşılaşıldığı zaman mutlaka doktora başvurulmalıdır.

hamilelik dönemi

hamilelik dönemi

Vücudunuz gerekli olan insülini üretemez ise kilo kaybı, şeker yükselmesi, baş dönmesi ve bayılmalar meydana gelir. Bu sorunları yaşayan hamilelere ise doktor kontrolünde mutlaka sıkı bir insülin diyeti uygulanır.

Hamilelik dönemi boyunca kan şekerinizi takip ederken doktorunuz ile aranızdaki iletişimi ise asla kaybetmemeli ve düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmalısınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir