Güçlü Lekeler Halıdan Nasıl Çıkar ?

Halılar en belirgin ev eşyalarından birisidir. Halı ayak altına serilir, bu nedenden dolayı kolay bir şekilde kir tutar. Halıdan güç lekeleri hangi yolla çıkartmalıyız ? İnsanların merak uyandıran bir mevzudur. Halılarınızda temizliği zor lekeler meydana geldiğinde ne şekilde temizleyebileceğinizi değerlendirebilirsiniz.

halı lekeleri nasıl çıkar

Yorucu bir günün sonrasında bir bardak kahve ile gevşeyin ya da çetin bir gece vakti içinizi ısıtın. Gün sonunda, arkanıza yaslanarak bir bardak kahve ile rahatlamaya hazır hale geldiğinizde, yapmayı istediğiniz en son şey temizleme işlemidir.

Maalesef ki, ani bir şekilde halınızın üstüne damlayan bir şey olursa, seri hareketler ile lekeyi halının üstünden temizlemenin bir çaresine bakın.

Bu nedenden dolayı, bu makalede sizlere halınızda meydana gelen lekeleri temizlemenin bazı etkileyici ve basit yöntemlerini anlatacağız. Bunun dışında döşemenizin ya da halınızın minik, görünmeyen bir bölümünde iz çıkartmak için deneme yapabileceksiniz.

Leke Çıkarıcı Ürünleri Kullanarak Halıdaki Lekeler Nasıl Giderilir?

İlk önce oluşan çay lekesini bir bez yardımıyla ıslak yeri kurulayarak lekenin fazlasını halıdan arındırmalısınız. Ardından leke yoğunluğunu indirgemek ve daha çok lekelenmeyi engellemek adına su kullanılmalıdır.

Lekeli bölgeye halı iz sökücü kullanın ve fırçalama yapın. İz halen giderilmediyse, sirkeli su karışımıyla ıslatılmış bir bez ya da sünger yardımıyla lekeyi çitileyin. Soğuk su ile durulama yapmadan önce lekeyi tahminen 5-10 dakika boyunca ovalayın. Çay lekesinin tamamıyla hijyenik olacağını göreceksiniz.

Karbonat Kullanarak Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Bir çok iz çıkarıcı gibi karbonatta çok iyi leke çıkarıcıdır. Peki karbonat kullanaraktan lekeleri nasıl çıkartırız? Bir kabın içerisine su ve kabartma tozunu birleştirin. Bezin bir bölümünü kapta ıslatın. ıslak bezi, direkt olarak lekeli alana uygulayın. Sonrasında soğuk suyla durulama yapın.

İz tamamıyla temizlenmediyse işlemi en baştan iz tamamıyla çıkana dek tekrarlayın. Yoğun bir kıvam alana kadar suyun içine kabartma tozu ilave edin, çamaşır suyunu alana uygulayın ve 10-15 dakika boyunca kuru bir hal almasını bekleyin.

Bölge kuruduktan hemen sonra hijyenik bir dış fırçası yardımıyla fırçalama yapın. Yukarıdaki aşamalar ile çamaşır suyu lekeyi çıkarmazsa bir başka teknik olaraktan alkol kullanmak mümkün.

Sirke Yardımıyla Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Bu metot da ise sirke kullanaraktan lekeleri nasıl çıkartırız? Yöntemini inceleyeceğiz. Bunun için tahminen 60 ml beyaz sirke ve tahminen 120 ml ılık sudan meydana gelen bir solüsyona gereksiniminiz olacak. Sonrasında lekeli alanı hijyenik bir bez yardımıyla iz tamamıyla gidene kadar çitileyin.

Beyaz kıyafetlerdeki çamaşır suyu lekelerini şu kolay aşamaları izleyerek çıkarabilirsiniz: 1 yemek kaşığı beyaz sirkeyi 2 yemek kaşığı suyla birleştirin. Pis ortamın toz ve kirden arındığına mutlaka emin olun. Hijyenik beyaz bir bezi soğuk suyun içine batırın ve pis o bölgeyi temizleyin.

Tuz Kullanarak Lekelerden Nasıl Kurtulabiliriz?

Halı lekelerini tamamıyla yok etmek için 6 yemek kaşığı tuz ile 2 yemek kaşığı limon ya da limon suyuyla birleştirerek temiz bir bez üstüne yedirin. Ferforje mobilyalardan, bisikletlerden ve her çeşit metalden lekeleri kolay bir şekilde arındırır. Bir miktar bekleyin, durulama yapın ve özenle kurulayın.

Bunun için meydana gelen lekelerden hızlı şekilde üstüne hafif nemli bir bez konulmalıdır. Böylelikle kumaş halıya nüfuz etmeyen bütün sıvıları çekecektir. Bez yardımıyla dökülen sıvı çekildikten sonra lekeli kısma bol miktarda tuz dökmek ve sonrasında biraz soda eklemek gerekecektir.

Bu adımlardan hemen sonra tahminen 5-10 dakika sürecek şekilde bekleyin ve ılık suyla durulama yapın. Iz kesin olarak giderilmemiş ise iz gidinceye dek prosedür yinelenmelidir. İşlemin sonunda tuz kullanaraktan lekeleri nasıl çıkartırız? Sorusuna cevap bulmuş olacaksınız.

Soda ile Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

O bölgeyi soda ve bir bez yardımıyla yıkayın. Bu çare olmazsa, biraz beyaz sirke ve suyu birleştirerek cam temizleme malzemesi kullanın. Solüsyonun hepsini lekeli bölgeye sıkın ve 10-15 dakika boyunca kuru bir hal almasını bekleyin.

Sonrasında solüsyonu ve kirli bölgeyi emmek için hijyenik bir sünger yardımıyla basınç uygulayın. Iz tamamıyla çıktığında ılık su yardımıyla durulama yapın. Halının saçaklarına doğal tarafına doğru elle fırçalama yapın.

Sonuç itibariyle, ortamın üstüne beyaz kağıt havlu yerleştirin ve bir değnek ya da farklı ağır bir obje ile basınç uygulayın. Kağıt havlu halıda oluşan nemi çekecektir. Havluyu halı kuruyuncaya dek, genelde bir gün sürecek kadar üstü açık bırakın.

Limon İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Kahve ve çay lekeleri bekletilince sarı ya da kahverengi lekelere evrilebilir. Bilindiği gibi halılarda meydana gelen sarı lekeler genelde temizleme malzemeleriyle dahi söktürülmez. Bu sebeple doğal ve etkileyici metotları öneriyoruz.

Limon içerisinde bulunan asit sebebiyle halılardaki sarı lekelerde oldukça iyi tesir eder. Halıyı temizleyecek suyun içerisine limon suyu ilave etmek halılarınızda oluşan sarı lekeleri oldukça kolay bir şekilde ortadan kaldıracaktır. Böylece limon yardımıyla halı lekesi temizleme tekniği hususunu sizlere aktardık.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir