Erkek Çocuk Odası Modelleri

Ebeveynler, çocuk odası hazırlarken ister istemez düzgün mobilya tercihinde bulunma zorunluluğu haline bürünürler. Bu makale, ailelerin mobilya seçimi esnasında dikkat etmesi gereken hususları ve çarpıcı tavsiyeleri belirtmektedir.

Yatak, çalışma masaları ve dolap gibi eşyaların bulunduğu çocuk mobilyalarını seçmek, özellikle belirtecek olursak ilk defa anne baba olacaklar için oldukça mühimdir.

erkek çocuk odası

Bunun dışında, hayat sürdürdükleri ortam çocukların yetiştirilmesinde değerli bir unsur olduğu için, ebeveynler çocukları adına en güzel ev ortamını inşa etmek üzere inceleme yapmalı ve alternatifleri değerlendirmelidir.

Kız çocuk odası gruplarında olabileceği gibi erkek çocuk odası gruplarında da genel anlamıyla, çocuk mobilyaları fonksiyonel olmalıdır ve odayı dört ana bölmeye ayrıştırmalıdır:

1- Dinlenip, uykuya dalmak için bir ortam,

2- İş ya da eğitim ortamı,

3- Ardiye ortamı,

4- Oyun ortamı.

Erkek Çocuklar İçin Yatak Seçimleri

İstirahat etme köşesinin bir çocuk için yatak odasındaki en değerli alan olabileceği ve bu nedenden dolayı mobilya takımlarının bu durumu yansıtması gerekeceği herkes tarafından bilindik bir olgudur.

Çocuk odası takımında mobilya tercihi, tek kişilik karyolalardan, çekyatlara, ortopedik yataklara, ranzalara ve teknolojik mobilyalara kadar çeşitlilik göstermektedir.

Prensip olaraktan çocuğunuz adına seçtiğiniz yatağın her vakit kaliteli malzemeyle yapılan olmasına ve konforlu bir kumaş çeşidine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Genç odası tasarımında da da unutulmaması gereken en değerli etmenlerdendir.

Çağdaş mobilya sektörü, en uygun bütçelerle oldukça türlü dizayn alternatifleri sağlar. Bunun yanında, dizayn ve maliyet temel odak noktanız olmamalıdır. Buna alternatif olarak, karyolada tercih edilen gereçlere dikkat kesilmelisiniz.

Araştırmalar, genç odası grubunda her vakit en kaliteli malzemenin doğal ahşap, ilk önce de kayın ya da meşe olduğunu bildirmektedir. Tabi ki, bu tarz karyolalar diğer malzemelerin maliyetinden fazla pahalıdır.

Fakat doğal ahşaptan uyarlanan karyolalar, çocuklarınızın rahat soluk almasını yaptığından büyük kolaylık sağlayacaktır. Doğal ahşaptan yapılan bir yatak temin edemiyorsanız, MDF’den yapılan bir yatağı kullanabilirsiniz.

Erkek Çocuk Odasının Masa Seçenekleri

Çocuğunuz okul çağına geçene kadar çocuklarınızın odası için çalışma masasına gereksiniminiz bulunmamaktadır. Nitekim, çocuk odaları kapsamında masalar türlü biçim ve modellere sahiptir, bu nedenden dolayı ailelerin bir çok opsiyonu var.

Çocuklar sürekli olarak büyüdüğü için kusursuz çare, çocuk geliştikçe büyütülen ve genellikle yeni masa satın alma gereksinimini yok eden masalardır. Genel olmasa da; bu tarz bir masa edinebilirsiniz.

erkek çocuk odası takımı

Ebeveynler sıklıkla çocukları okula başladığı zamanda çalışma masası alsalar da, minik çocuklar için odalarda masa kurmak, odanızın derli toplu kalmasına yardım eder. Minik çocuklar için plastik malzemeli mobilya çeşitleri edinebilirsiniz.

Sandalye ve masalara sahip olmak, çocukların erkenden derli toplu olmayı anlamalarına yardım eder ve görsel, çizim, oyun oynama gibi neşeli etkinliklere dahil olabilecekleri rahat bir ortam sağlayacaktır.

Erkek Çocuk Odası İçin Dolap Seçimi

Çocuklar için imal edilen dolaplar, yetişkin bireyler için imal edilen mobilyalardan fazla çeşitli niteliklidir. Çocuk yatak odalarına konumlandırabileceğiniz dolap modelleri içerisinde;

1- Standart bir dolap,

2- Gömmeli köşe dolap.

3- Çekmeceli dolap,

4- Sürgülü dolap.

Standart mobilya takımlarının tam aksine çocuk mobilyaları, oyuncaklar ve çocukların diğer esas gereksinimleri için yerleşik ardiye ünitelerine sahiptir. Ardiye opsiyonu bulunmayan standart bir dolap kullanmak, odanızın var olan alanını sağlıklı kullanmanıza engel olur.

Örnek vermek gerekirse kıyafetler için standart bir dolap ve oyuncakları muhafaza etmek için farklı bir dolap tercih ederek, ardiye düzeneğinin öğelerini fonksiyonel olaraktan ayrıştırabilirsiniz. Ancak daha yaygın ve kolay bir çare olan çeşitli ardiye ünitelerine sahip dolaplar, daha uygun bir tercih olabilir.

Mobilya takımlarının dış görüntüsünde çizgi film karakteri gibi çocuklarınızın seveceği dikkat çekici motifler kullanabilmeniz mümkün.

Erkek Çocuk Odasında Güvenliğin Önemi

Yukarı kısımda bahsetmiş olduğumuz bütün mobilya çeşitleri; yani bir masa, yatak, koltuk ve dolap, rastgele bir çocuk odasının olmaz ise olmazıdır. Fakat, ekstradan alanınız mevcut ise, bir spor köşesi de tasarlayabilirsiniz.

Çocuklar enerjili bir yapıya sahip oldukları için, odalarında minik bir spor alanı tasarlamak, bu enerjiyi faydalı bir şekilde yönetmenin mükemmel bir yoludur! Bunun dışında odada oyun ortamı bulunması, çocuklarınızın hava durumu kötü olur ise dahi oyun oynamasını sağlamış olacaktır.

Genç odası seçeneklerinde bu tarz ürünlere genelde rastlanmazken; özellikle belirtecek olursak erkek çocukları için spor ortamı tasarlamayı değerlendirebilirsiniz.

Erkek Çocuklar için Akıllı Mobilyalar

Erkek genç odalarından laf açılmışken, çağdaş mobilya dekorasyonunun vazgeçilmezi haline gelen akıllı mobilyalara değinmesek olmaz. Akıllı mobilya çeşitleri yurdumuzdaki bir çok yapımcı firma tarafından öncelikli konumda olan, işlevsel ve kullanışlı mobilyalardır.

Gün geçtikçe daha çok aile tarafından istenilen, kız ve erkek çocuklarının odalarında yer almasından keyif duyduğu ürün tasarımlarıdır.

Çocukların en sık vakit geçirdiği yani yaşam ortamlarını simgeleyen çocuk odaları, yetişkin bireyler için de oldukça önemlidir. Akıllı mobilyalarla bu mutluluğu daha çok kazanabilirsiniz.

Zira akıllı mobilya çeşitleri, bir çok mobilya fonksiyonunu eş zamanlı şekilde sağlayan, alan tasarrufu sağlayan, rahatlıkla durum değiştiren mobilya seçenekleridir.

Yaygın tasarımları ile göz doldurucu akıllı mobilya çeşitleri, genç odası gruplarında çok kullanılan ürünlerdir. Akıllı mobilyaları almadan önce; ne gibi fonksiyonların çocuğunuz adına faydalı olabileceğini dikkatle analiz etmelisiniz. Kalite, işlevsellik, güvenlik, vb. kıstaslara göre çocuğunuz adına en uygun olan seçeneğe göz atmalısınız.

Okul Öncesi Erkek Çocuklar için Mobilyalar

Okul öncesi zamanındaki çocuklar genelde canlıdırlar ve aksiyonu severler. Bu nedenden dolayı okul öncesi zamanındaki çocuklar için mobilya çeşitleri sabit olacaktır. Bu nitelik, mobilya takımlarının çocuklar için güvenilir bulunmasını sağlayacaktır.

Hiç olmazsa anaokulundaki bir çocuğun odasında bir adet yatak olacaktır. Odada yeterli ortam varsa, masa, koltuk ve dolap gibi farklı mobilya çeşitleri ve ayrıca bir oyun ortamı tasarlayabilirsiniz!

Bu yaşta, çocuk zevkler ve uğraşlar geliştirir. örnek vermek gerekirse kız çocukları, bebeklere ve unicornlara ilgiliyken, erkek çocuklar astronot ve korsanlarla alakalı şeyleri sevebilir. Bundan dolayı odayı düzenlerken ebeveynler her vakit çocuklarının düşüncelerini almaları lazımdır.

Okul Çağındaki Erkek Çocukları İçin Mobilyalar

Çocuklar okul öncesi dönemi tamamlayıp okul çağına atılınca, eski ilgi ve alakalarından uzaklaşır. Bu vazgeçiş genelde odayı tekrar dizayn etme gereksinimini meydana çıkarır, böylelikle oda çocuğun yeni gelişen ilgi alanlarını karşılar.

Sonuçta, ailelerin mobilyalarını yenilemeleri olasıdır. örnek vermek gerekirse, anaokulu bitmiş çocukların aileleri, oyun masalarını çocuğun derslerini çalışmak amacıyla kullanabileceği daha azimli bir masayla yenilemek mecburiyetinde kalabilirler.

Çalışma masasının, defter, kitapları muhafaza etmek üzere raflar aracılığı ile, çocuğun ders esnasında kullanacağı minik eşyaları yerleştirebileceği dolaplarla kaplaması mükemmeldir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir