Gündüz Uykusu Neden Faydalıdır?

Gündüz uykusu; gün içerisinde meydana gelen stresi azaltır. Kişinin işine konsantre olmasını kolaylaştırır. Gün ortasında yapılan yarım saatlik bir uyku bile kişinin tazelenmesine neden olur.

Gündüz uykusu alışkanlığı olmayan kişilerin daha stresli ve üretkenliği az olan kişiler olduğu, bilim tarafından kanıtlandı.

Gündüz uykusunun üretkenliği artırdığı, deneyler ile kanıtlandı. Gündüz en azından yarım saat uyuyan bir kişi, gece uykusunu uyuyamamış olsa bile canlılığını ve tazeliğini muhafaza edebilir.

Günün belli bir bölümünü uyuyarak geçiren kişilerin, yaratıcılık yönünden diğer kişilere göre avantajlı olduğu kanıtlandı. Kısa süreli gündüz uykusu; beynin yaratıcılıkla ilgili olan bölümünü harekete geçiriyor.

Gündüz Uykusu Hafızayı Güçlendirir

Gündüz Uykusu Neden Faydalıdır?

Gündüz Uykusu Neden Faydalıdır?

Gündüz uykusu düzenli olarak yapıldığında, hafıza üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlandı. Gündüz vakitlerinde özellikle öğlenden sonra vakitlerinde yarım saat ya da bir saat kestirmek, beyindeki hafıza bölümünün yenilenmesine yol açıyor. Zaten bilimin beyin ile ilgili yaptığı keşiflerden bir tanesi, beynin uyku esnasında öğrendiği ve gün içerisinde yaşanan şeylerin özetini çıkardığıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir