İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenler

Günlük yaşamda bazen istenmeyen kazalar meydana gelebiliyor. Evdeyken mutfakta domates doğrarken parmak kesilmesi gibi veya ofiste farkında olmadan bir anda düşmek gibi istenmeyen kazalar meydana gelebiliyor. Bu gibi durumlara ilk yardım ile yaklaşmak kaza sonucunun daha da kötüye gitmemesine engel olmaktadır. Bu sebepledir ki tüm bireylerin evde, ofiste ve arabalarında esas ilk yardım çantası ürünlerinin olabileceği bir ilk yardım çantası olmalıdır.

ilk yardım çantasında bulunması gerekenler

İlk Yardım Çantasında Neler Bulunmalıdır?

İlk yardım çantasını yaşanan kazalara hemen yardım etmek için tercih edebilirsiniz, bu sebepledir ki ilk yardım çantasının içerisinde bulunanlar da bu müdahaleyi yaparken gerek olacak eşyalarla kaplıdır.

Örnek vermek gerekirse göz bandajı, flaster, gazlı bez, pamuk, sargı bezi, yapışkan bant gibi yaranın üstünü kapamak amacıyla kullanılacak gereçler; makas, muayene eldiveni, dezenfektan, şırınga, cımbız, bıçak gibi yaralara yardım ederken sterilliği yaratacak gereçler; antiseptik losyon, antibiyotik krem, göz temizleme maddesi gibi yaranın temizlenmesi için gereken ilaç türleri ilk yardım çantasının olmaz ise olmazları arasındadır.

Bunların dışında çantada ilk yardım sözlüğü kullanmak yaşanabilecek değişik hallerde ne şekilde tepki verileceğini size kısa sürede gösterecektir. Bununla birlikte yanık merhemi, alerjik tepki ilacı, devamlı kullandığınız ilaçların stoğu ve ağrı kesici gibi belirgin ilaçları da ilk yardım çantanızda bulundurmanızda fayda olabilir.

İlk Yardım Çantası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem araç ilk yardım çantasının içerisinde hem de evdeki ilk yardım çantasında olması gereken malzemeleri aktardıktan hemen sonra bu hazırlık sırasında dikkat etmeniz gereken unsurları belirtmek isteriz. İlk önce ilaçların son tüketim tarihini ve sayılarını düzenli şekilde takip etmeniz gerekecektir.

Bu takibe yönelik son tüketim tarihi bitmek üzere olan ilaçları sıfırlarıyla yenilemelisiniz. Tükenme olasılığı bulunan sargı bezi gibi ürünün aksine yeni olanları yerleştirmelisiniz. Evde, arabada veya ofiste yapacağınız ilk yardım çantanın tercih edilecek ortama yönelik ihtiyaçları olabileceğini düşünüyorsanız tüm bunların kontrolünü gerçekleştirmeli ve eksilenleri de tamamlamalısınız.

Aynı zamanda tatillerde yanı sıra götüreceğiniz minik ilk yardım çantası öbürlerine yönelik daha kolay gereksinime özgü olabiliyor. Hazırladığınız çantanın çabucak ulaşılabilir bir konumda olmasına özen göstermenizde fayda bulunmaktadır.

İlk Yardım Çantası Evde Nerede Durmalı?

Evdeki ilk yardım çantasının her zaman basit ulaşılan bir konumda olmasına itina göstermenizde fayda bulunmaktadır. Acil bir halde dolapların içerisindeki, rafların arkasında kalan çantaya erişmeye çalışırken vakit kaybı hayati olabiliyor. Aynı zamanda evdeki deprem çantanıza da farklı bir ilk yardım çantası yerleştirmelisiniz. Diğer çantalarda olduğu gibi deprem çantasının da içerisindekileri düzenli şekilde takip etmelisiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir