Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Keçeli kalemler kullanışlı olma sebebiyle evde, okullarda ve ofislerde sık sık tercih edilmektedir. Özellikle de çocukların faaliyetlerinde oldukça keçeli kalem tercih edildiğini görmekteyiz. Ancak bu kalemler tüketiminin bu bu denli rahat olmasının yanı sıra iz oluşturma gibi bir risk de bulunduruyor maalesef ki. Keçeli kalem lekeleri hangi yollarla giderilir hakkında önerileri sizin için derledik.

keçeli kalem lekesi nasıl çıkar

Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Keçeli kalem lekesi olabileceği vakit çabucak harekete geçmekte fayda bulunmaktadır. Yoksa eğer iz yer yapacaktır ve giderilmesi güç bir hal alabilir. Keçeli kalem lekesi nasıl çıkarılır diye kaygılanırken ilk tavsiye edeceğimiz şey aseton yardımıyla giderme tekniği olabiliyor. Ancak aseton yapmak yüzeyi yıpratabileceğinden kaynaklı çok fazla ovalamadan ve nazik nazik kullanım oluşturmak lazım.

Sadece yüzey kısımlarda değil ellerde de keçeli kalem lekesi oluşabilmektedir, bunun için de mürekkep kuru bir hal almadan engellemeyi başarırsanız eğer işiniz daha çok pratikleşecektir. Bu iz için tavsiye edebileceğimiz bir diğer farklı teknik de domatestir. Domatesi iki parça haline getirip elinizde oluşan lekeye uyguladığınız vakit iz oldukça basit çıkartılır.

Farklı Kumaş Türlerinden Keçeli Kalem Lekesi Çıkarma

Değişik kumaş seçeneklerindeki keçeli kalem lekelerine değişik uygulamalar yapmanız gerekebilir. Örnek vermek gerekirse deri kumaşın üzerindeki keçeli kalem lekesinde aseton fayda sağlayacaktır. Ancak bu tekniği renkli bir tişört üzerinde veya halıda kullanmanız kumaşta renk bozulmalarına ve hasar görmesine neden olabiliyor. Bu sebepledir ki bu tarz hassas yüzeylerde bulaşık deterjanı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Lekenin olabileceği alana bulaşık deterjanı uygulayarak bir zaman su içerisinde bekletmenin ardından yıkadığınız vakit lekenin ağır ağır bittiğini göreceksiniz. Aynı yaklaşımla koltukta meydana gelen keçeli kalem lekesini gidermek de dikkat edilmesi gereken bir mevzudur. Bu o alandaki lekeye ılık bir sütten bir miktar serpiştirdiğiniz durumda sütün içerisindeki yağ oluşan lekelerin sökülmesine olanak sağlar.

Kıyafetlerden Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerde oluşan keçeli kalem lekelerini çıkarmak da temkinli olmak gereken bir mevzu çünkü uygulanacak rastgele bir fazla teknik kıyafetinize hasar vererek. Ancak sizin için kullanılacak bir teknik bulduk. Bu tekniği uyarlarken lekenin arka kısmına pamuk yerleştiriyorsunuz ve lekeli bölüme yavaşça kolonya ilave ediyorsunuz.

Bir müddet sonra iz ile birlikte kolonya pamuğa işleyecek. Sonrasında ovalamaya gerek kalmadan çamaşır suyuyla o alandaki kolonyayı silerek giysilerinizi yıkatabilirsiniz. Kolonya güçlü bir ürün olduğundan kaynaklı hassas kıyafetlerinize bu işlemi uyarlarken temkinli olmanız gerekliliğini vurgulamak isteriz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir