İtalya’nın Hangi Şehrinde Ne Yenir?

İtalya’nın hangi şehrinde ne yenir? Sorusu İtalya’ya gidecek olan turistler için oldukça önem arz eden bir konudur. Dünyanın en imrenilen yemeklerinden biri tartışmasız İtalyan yemeğidir. İtalya, dünyanın dört bir yanından gurme gezginleri çıtır çıtır pizzalar, sizin damak zevkiniz ve çıtır çıtır makarnaya doyamayacağınız et yemekleri ile karşılıyor. Kapsamlı bir İtalya seyahati planlıyorsanız, bu şehirleri baz alarak bir güzergah oluşturabilir ve seyahatinizi lezzetli bir ziyafete dönüştürebilirsiniz. Bizde bu makalemizde İtalya’nın hangi şehrinde ne yenir? Sorusuna cevap aracağız.

Floransa, Biftek

Floransa’ya yolunuz düşerse, muhtemelen bu bölgede çok farklı ve  güzel bir lezzetle karşılaşacaksınız. İtalya’da ne yiyorsunuz? Merak edenler için bu şehirde denenecek çok  seçenek var ama burada en sevilen Floransa bifteklerinden birini mutlaka deneyin. Bistecca olarak da bilinen bu Floransa bifteği unutulmaz bir lezzettir. Bu biftek dana etinden yapılır. Bu biftekleri deneyebilirsiniz ve dilimler halinde güzel bir sunum eşliğinde istediğiniz ölçüde pişecektir.

Bologna, Tortellini

İtalya’nın gurme merkezi olarak kabul edilen Bologna şehri, birçok yemek sever tarafından sevilir ve sık sık ziyaret edilir. Peynirli veya  et dolgulu olarak da sipariş verilebilen bu lezzet, başlangıçtan itibaren iyi bir seçim olarak kabul ediliyor. Bologna Tortellini yanı sıra  burada İtalya’nın ilginç lezzetlerinden biri olan Bolognese sosunda tagliatelle de var.

Cenova, Focaccia

Cenova’da gezerken karnınız acıkıyor ve  güzel bir tat arıyorsanız bu lezzet tam size göre. İtalyan ekmeği denilebilecek bir atıştırmalıktır. İtalya sokak yemekleri açısından da zengindir. Cenova Focaccia, kekik, güneşte kurutulmuş domates, sarımsak ve zeytinden yapılan bir ekmek türüdür. Cenova’daysanız bu eşsiz lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Parma, Parmesan Peyniri

Makalemizin bu bölümünde İtalya’nın hangi şehrinde ne yenir? Sorusuna cevap olarak Parma Parmesan Peynirini ele alacağız. İtalya denilince akla gelen bazı lezzetler vardır. Parmesan peyniri de İtalya’ya dahil edilmiş eşsiz bir lezzet. İtalya’nın her yerinde bulunabilen ve tadılabilen bu lezzetin çıkış noktası Palma şehridir. Dünyanın en kaliteli ve en lezzetli peynirleri sütten yapılır ve  en az bir yıl yaş alır. Parmesan peyniri, sütten yapılır ve  en az bir yıl yaşlandırılması gerekir. Prosciutto ve Cultatellodi Zibello, çok çeşitli lezzetleri ile Parma’nın seçkin lezzetlerinden biridir. İtalya’da yaşıyorsanız, lütfen uzun bir üretim aşamasına sahip, zaman ve emek isteyen eşsiz lezzeti deneyin.

Napoli, Pizza

İtalya denilince akla ilk gelen lezzet elbette pizzadır. Napoli ülkesinin her şehrinde farklı defterlerde pişen bir pizzayı tatmaya ne dersiniz? İtalyanlar en iyi pizzanın Napoli’de olduğu konusunda hemfikirler. Napoli pizzasının (Napoli pizzası) diğer pizzalardan farkı  kenarlarının kalın, ortasının ise ince ve sulu olmasıdır. Mozzarella peyniri, domates sosu, fesleğen ve birinci sınıf zeytinyağı ile Napoli pizza, sade görünümünün ardında lezzetli bir lezzet saklıyor. Makarnalı omlet olarak bilinen Frittatine di Pasta, istiridye spagetti ve kalamar gibi şehrin en ünlü sokak yemeklerinden birini deneyebilirsiniz.

Palermo, Deniz Ürünleri

Sicilya’nın başkenti Palermo, güney İtalya’da bulunur ve mükemmel deniz ürünleri mutfağı ile diğer bölgelere benzemez. Taze kalamar, karides ve midye, köfte gibi pilavla doldurulmuş sandviç arancini ve nohut unundan yapılmış bir panelle tadabileceğiniz Palermo’da.

Bu makalemizde İtalya’nın hangi şehrinde ne yenir? Sorusunu ele aldık. Bu yazımızda İtalya ile ilgili genel bilgi verdikten sonra İtalya’nın hangi şehrinde ne yenir bunları tek tek araştırıp sizlere sunduk. Umarız sizler için faydalı bir çalışma olmuştur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir