Kas Kütlesini Artırmak İçin Beslenme Önerileri

Vücutta bulunan kas oranı, sporu hayatının bir parçası haline getirmiş bireylerin yanı sıra fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için de son derece önemli bir faktördür. İnsanlar daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve zinde olmak için fazla kilolarından kurtulmanın yollarını aramaktadırlar. Kilo verirken önemli olan tartının üzerinde görünenden ziyade, verilen kilonun yağ, kas ve su grubunun hangisinden gittiğidir.

Kas Kütlesini Artırmak İçin Beslenme Önerileri

Sağlıklı bir kilo vermenin tek yolu verilen kilonun vücutta bulunan yağ kütlesinden verilmesi ve vücuttaki kas kütlesinin artmasını sağlamaktır. Kas kütlesini artırmak denince birçok insanın aklına yalnızca spor yapmak geliyor. Oysa kilo verirken spor yapmak kadar beslenmede büyük bir önem arz etmektedir. Sporu, doğru bir beslenme programıyla desteklemek hem kilo vermeniz hem de kas kütlenizi artırmanız açısından son derece önemlidir.

Kas Kütlesini Artırmak İçin Nasıl Beslenilmeli?

Kas kütlesini artırmak için protein ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Hayvansal protein (kırmızı et, beyaz et, süt ve süt ürünleri, yumurta) tüketmek kas kütlesini artırma da en önemli besin değerlerinden biridir. Bunların yanı sıra kuruyemişler, taze fasulye gibi sebzelerde protein içermektedir. Bireyin ortalama günlük protein ihtiyacı 1-1,2 gr/kg kadardır. Kas kütlesini artırmak için bu düzey bilinçli bir şekilde 1,5-2 gr/kg’a çıkarılabilir.

Protein kadar karbonhidratta bu süreçte çok önemlidir ancak karbonhidratın kas yapımındaki rolü pek bilinmez. Karbonhidrat protein sentezi için yani kas oluşumu için kilit bir role sahiptir. Yeterli düzeyde karbonhidrat tüketmek yapılan egzersizlerde vücudun güçsüz kalmaması için büyük bir öneme sahiptir. Sporcular genellikle antrenman sırasında çikolatalı süt tüketerek ihtiyaçları olan karbonhidratı vücutlarına kazandırmaktadır.

Meyve, sebze, kuru bakliyatlar gibi besinlerde bulunan karbonhidrat değeri kasların yenilenmesi, enerjisi ve gelişimi için çok önemlidir. Egzersiz öncesinde ve sonrasında yeterli beslenmek daha hızlı sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Tüm bunların dışında vücudun ihtiyaç duyduğu günlük yağ oranını da karşılamak gerekmektedir. Yağlar vücudumuzda önemli görevleri üstlenirler. Yağ oranı istenilen düzeylerde alındığında testosteron hormonu salgısını artırır ve bu sayede kas miktarına etki eder.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir