Tapu Harcı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Ev veya arsa tarzında sabit mülklere mevduat yaptığınız vakit bu alışverişi yaparken yerine getirmeniz gereken bazı sorumluluklar var. Bu sorumluluklardan bir tanesi tapu harç ücreti vermek. Tapu harcı temel olarak alışveriş esnasında gördüğünüz hizmetin karşılığını vermek için devlet bünyesine verilen ücret.

tapu harcı nedir nasıl ödenir

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı kolay olaraktan satın alınan arsa ve ev gibi sabit mülklerin satışları sırasında almış olduğun faaliyet adına ödediğiniz ücret şeklinde belirtilebilir. Tapu harcı bununla birlikte tapu ücreti ve tapu devir harcı şeklinde de bilinmektedir. Tapu ücreti taşınmaz mülkiyet alımında bir defa olaraktan ödenir ve bu masraf satış karının %4’üne denk gelir. Tapu aşamalarının harekete geçmesi için bu harcın ödenmesi şarttır.

Tapu Harcını Kim Öder?

Mevzu tapu harcı ücreti olunca bu maliyetin kim tarafından ödeneceği hemen hemen herkes için merak uyandırmaktadır. Tapu ücretini satıcı ve alıcı arasında değişik bir durum olmadığı sürece iki taraf eşit şekilde bölüşür. Tam bu noktada %2’lik kısmı alıcı taraf, %2’lik kısmı ise satıcı taraf karşılar.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu devrinin harç ücreti satış miktarı üstünden %4 olaraktan saptanmıştır. Bu sebepledir ki örnek vermek gerekirse 1.000.000 TL değerinde ev satışında ödenecek tüm ücret 40.000 TL olabilir. Aksi şekilde kararlaştırılmazsa satıcı 20.000, alıcı ise 20.000 ödeyecek şekilde hesap oluşturulur.

Ev Tapu Masrafı Hesaplama

Sabit mülkler kategorisinden olan ev satın alımlarında tapu ücreti yine %4 olaraktan hesaplanmaktadır.  Ev alış satışında takas mevzubahis ise şayet gene tapu ücreti ödemek gerekecektir. Tam bu noktada takas uyarlanan mülklerin açıklanan fiyat skalası üstünden hesap oluşturmak gerekecektir.

Takas değerleri eşit olan mülkler içerisinde olmak mecburiyetinde olamaz. Bedelleri birbirlerinden değişik mülklerin takası esnasında arada bulunan fark para olaraktan ödenmelidir. Tapunun takas harcı hesaplaması üzerinde çalışılırken denk fiyatlı mülklerde bir mülk ücreti üstünden %4’lük hesap oluşturulur.

tapu harcı nedir nasıl ödenir örnek

Arsa Tapu Masrafı Hesaplama

Arsalar da sabit mülk kategorisinde olduğundan kaynaklı arsa tapu ücreti hesaplaması diğer mülklerde olabileceği gibi uygulanır. Arsa alım satım aşamasında tapu ücreti hesaplayacağınız vakit alıcı tarafın %2 satıcı tarafın ise %2 ödediği bir işleyiş düşünebilirsiniz. Yine diğer alış satışlarda olabileceği gibi arsa alım satım aşamasında gerçekte ödenmesi beklenen %4’lük tapu ücretini taraflar arasında anlaşma sağlayarak değişik hesaplayabilirsiniz.

Tapu Harcı Hangi Bankalara Ödenebilir?

Tapu ücretlerini hangi bankaya yatırabileceğiniz Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden gelecek bir mesajda belirtiliyor. Bu bankalar içerisinde Tarım Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankası bulabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Tapu Harcı Ödemesi Yapılır mı?

Tapu ücretini yatırmak için bankaya kadar gitmek yerine online seçeneklerin sağladığı imkanları değerlendirmeyi tercih edebilirsiniz. Bunun için gönderilen SMS seri numarasını bilmeniz gerekmektedir. Bu numarayla birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı’nın veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün online internet bankacılığından ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir