Lifli Gıdalar Nelerdir?

Lifli gıdalar, tahıllar, sebzeler, meyveler, baklagiller, tam tahıllı ekmek ve kepekli gıdalar gibi gıdalar içerir. Bu gıdalar yüksek miktarda doğal lif barındırır, bu da vücut için faydalıdır çünkü lif vücutta sindirim sistemi için önemli bir rol oynar. Lif, yemeğin yavaş olarak sindirilmesine ve daha uzun süre tok kalınmasına yardımcı olur, böylece açlık hissi azaltılır ve kilo vermek için son derece ideal bir yiyecektir. Ayrıca, lif, kabızlık ve divertikülit gibi bağırsak rahatsızlıklarını önler ve kalp sağlığını korur.

lifli gıdalar nelerdir

Lif, bitkilerin yaprak, gövde, meyve ve tohumlarının yapımında kullanılan bir bileşen olarak kabul edilir. Lif genellikle iki türde mevcuttur: doğal lif ve eklenmiş lif. Doğal lif, yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve genellikle tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve baklagiller gibi gıdalar içerir. Eklenmiş lif ise, gıdaların üretim sürecinde yapay olarak eklenir. Bu, ekmek, makarna, kraker, konserve yiyecekler, yoğurt ve diğer gıdalar için sıklıkla uygulanır.

Lifli gıdalar arasında yer alan sebzeler arasında brüksel lahanası, karnabahar, bezelye, havuç, kabak, soğan, domates ve biber gibi sebzeler yer alır. Meyveler arasında ise elma, armut, muz, kivi, kiraz veya erik gibi meyveler lif içerir. Baklagiller arasında ise nohut, fasulye, mercimek, soya fasulyesi ve linsen gibi baklagiller yer alır. Tam tahıllı ekmek, quinoa, yulaf, kahverengi pirinç, bulgur gibi tahıllar, kepekli makarna, kepekli pirinç gibi gıdalar yer alır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir