Oturma Odası Dekorasyonunda Püf Noktalar

Aile bireylerinin birlikte yaşam yerlerinden biri olan oturma odaları, kuşkusuz evde en çok taktirde geçirdiğimiz yerlerden birisidir. Sıkça zaman geçirdiğiniz oturma odanız içerisinde zaman içinde tek düze görünen yapıyı yenilemek ya da sil baştan bir oturma odası dekorasyonu vermek istediğiniz anda bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

oturma odası dekorasyonu

İşlevsel olması, konforlu yapısı ve estetik görünmesi gibi hem ruhumuza hem gözümüze hitap eden ögelerin yanında çeşitli stilleri bir araya getirmek kuşkusuz özen gerektiren bir iş diyebiliriz.

Oturma odası dekorasyonlarında yapılacak olan tarz ve stile uygun zemin kaplamasını seçmek, desen ve renkleri dengeli biçimde yormak ve bunları gerektikçe tekstil ürünleri ile bütünleştirmek güzel birer düşünce olabiliyor. İşte oturma odası dekorasyonlarında yapılabilecek önemli noktaları ve ufkunuzu açan örnekler…

Odak Noktası Belirleyin

İster küçük ister büyük bir odayı dekore ediyor olsun, bir ortamın nasıl dekore edilmesi gerektiği hususunda yapılacak ilk iş bir odak noktası seçmek. özellikle belirtecek olursak geniş salonlarda ilk bakışta görseller odak noktası olarak tespit edilirse, büyük oturma kümeleri veya köşe takımlarını buraya koyulabilir.

Ardından Kitaplık, tv ünitesi, konsol ve diğer dekoratif ögeler bu noktanın etrafına dizilmeli ve düzenin nasıl olacağına karar verilmelidir. Durumu hazırda vardır olan ve tekrar şekillendireceğiniz odanız içerisinde da aynı yaklaşımla, çabucak bir merkez tanımlayabilir ve diğer ögeleri bu durumda yerleştirebilirsiniz.

şayet oturma odası normalden küçük ise daha işlevsel mobilya çeşitleri belirleyebilirsiniz. örnek vermek gerekirse oturma odanız içerisinde yer vereceğiniz saklaması bölümü olan koltuklar hem çok eşyalarınız için bir depolama alanları oluşturulurken hem de kompakt seçenekleri ile oturma odanın derli toplu kalmasını sağlayacaktır.

Geniş oturma gruplarını tercih etmemek, çok daha fazla açık renge sahip mobilyaları kullanmak ve ortamdaki ışığı değerlendirmekte minik oturma odanız içerisinde serin bir görüntü meydana getirmenizi sağlamış olacaktır.

Renk ve Desen Seçimine Önem Verin

Mobilyanın rengine veya duvarı boyamak istediğiniz renge karar verecekseniz, dikkat etmeniz gereken ilk konu odanızın geri kalanları ile uyumlu olmalı. Demek istediğimiz şu ki seçmiş olduğunuz renk perde, zemin ve diğer dekorasyon ögeleri ile ahenkli olmalıdır. Bu konudaki püf nokta ise şudur: Oturma odasındaki renk adedi 6’yı geçmemelidir.

En uygun form ise renk seçimlerinin bir düzen içerisinde olmasıdır. Oturma odalarında seçilmiş olan 6 rengin üçü aynı renk aile grubundan gelmeli (bej ve gold sarısı gibi), ikisi yan renklerden olmalıdır (açık mor ve kahverengi) ve son renk ise bütün bu ana renk ile kontrast yaratabilecek renklerden oluşmuş olmalıdır (örneğin, gümüş rengi). Renklerin uyumunun yanında bir hayli fazla renk yormak ve seçtiğiniz desenlerde çeşitli renklere kaymak kaosa neden olabiliyor.

Özel Bir Stil Tercih Edin

Oturma odası dekorasyonu denildiği zaman yalnızca renk ve mobilya çeşitleri değildir, genel olarak konsepti içerisine alan bir tarz de düşünülmeli ve her bir unsur bu duruma uyumlu şekilde düzenlenmelidir. Başka bir ifadeyle, odanın retro bir görünüme mi yoksa eğer saniyesel ya da İskandinav bir görünüm mü istiyorsunuz?

Kuşkusuz çeşitli stilleri harmanlamak kolay olsa da dekorasyondaki bunların tehlikeli bir tercih olduğunu ve tek bir tarzı sürdürmenin daha güvenilir olacağını unutmayın. Zira modern oturma odası dekorasyonu içinde eklenen bohem bir berjer ya da retro bir dekorasyon çalışmasına ilave edilen rustik bir unsur, hayallerinizdeki bütüncül görünümü hemen olumsuz etkileyebilir.

Oturma odası dekorasyonunuz için tarz tercihi hususunda ekstrem bir püf noktası aramaktaysanız, son dönemin bitki motifi, ahşap ve desen dokuları kullanımlarının ön plana çıktığı kolonyal tarz dekorasyon kararınız olabiliyor. Hem dingin hem gelişmiş yaklaşımı ile serin bir oturma odası meydana getirmek isterseniz de, desen ve renkleri öne çıkaran bir oturma odası duvar dekorasyonu oluşturursunuz.

Özellikle belirtecek olursak doğal ögeler içeren duvar kağıtlarıyla kullanılan perdeler ve tüylü halı kullanımı ile bütünlüğü sağlanan açık zemin kaplamaları ile oldukça estetik bir tasarım oluşturmanız hiç de zor değil. Isterseniz zemin ve duvarlar hususunda basit seçenekler yaparak, daha iddialı renklere ve dokulara da yer açabilirsiniz. örnek vermek gerekirse, sıcak renklerden birisi olan sarı ya da turuncu rengi nötr tonlardan gri renk ile tamamlayabilir, dengeli ve göz alıcı bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Doğru Işık, Doğru Aydınlatma

Günlerde genelde mimari dizayn nedeniyle doğal ışık içeriğine bir hayli fazla müdahale edilemese de doğru ışıklandırma ile oturma odanın ışık dağılımını ayarlamalısınız. Fakat bu hususta ışıkları birer dekoratif öğe bir şekilde kullanırken asıl vazifesini, demek istediğimiz şu ki odayı aydınlatması gerekliliğini de atlamamanız gerekecektir. örnek vermek gerekirse, yemek masasına direkt ışık vermeyecek modern tasarıma sahip Pera Lambader, duvardaki tabloyu parlatacak Pia İkili Abajur, odanızın oran olarak karanlık yönüne eklenen okuma lambası fonksiyonu olabilir Carla Abajur ya da beyaz ve gold renginin müthiş uyumuyla taze Aura Abajur normalde soğuk görünen saniyesel türde bir alana içten ve seçici bir tasarım katabilir.

Televizyon ve Kitaplık Tasarımına Önem Verin

Oturma odalarının çok gerekli eşyalarından biri televizyondur. Televizyonların büyük boyutları sebebiyle koyulduğu alanda oldukça göz yormaması sağlanmalıdır. Diğer cihazlara ait olan kabloların oldukça derli toplu toplanabileceği alanlar oluşturmakta estetik bir tasarım oluşturmak için dikkat edilmesi gereken değerli bir noktadır.  Minik metrekarelerde alandan tasarruf sağlamak amacıyla televizyonlar duvara asılabilir ya da oldukça fonksiyonel üniteler tercih edilerek, fazla depolama tarzı bir şekilde tercih edilebilir. öte yandan televizyonun duvara asıldığı oturma odası tasarımlarında, televizyonu odanızın merkezine koymaktansa, duvar düzenlemelerinde bir yan öğe bir şekilde yormak da olabildiğince mühimdir.

Oturma odanız içerisinde hem işlevsel hem de dekoratif bir diğer çare ise kitaplıklardır. Dekorasyonunuzla ahenkli bir kitaplık seçimi hem kitabınız için düzenli bir tasarım sağlarken hem de şahsi sergi alanınızı oluşturma imkânı vererek oturma odanız içerisinde oldukça içten bir hava oluşturabilir.

Kişisel Dokunuşların Tamamlayıcı Etkisi

Oturma odası dekorasyonlarında tasarımı sizlere ait olan bir minder, sizin yaptığınız yağlı boya tablo, el emeği minik dekoratif eşyalar, genel olarak atmosferde göz alıcı seçenekler olabiliyor. Başka bir ifadeyle, tercih ettiğiniz dekorasyon stili ne olursa olsun kendi beğenilerinize göre odanıza ekleyeceğiniz el emeği ögeler klasik bir görüntüden oldukça içten ve seçici bir atmosfer yaratacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir