Keson Nedir? Mobilyada Keson Ne Demek?

Keson Mobilyaları Nedir? Keson mobilya çeşitleri daha ziyade ofis ve çalışma alanlarında tercih edilmektedir. Burada bulunan çekmece bölmeli küçük dolaplara keson adı verilmektedir. Tüm alet ve edevatları oldukça yeterli şekilde düzenlemektedirler. Dolayısıyla iş yaşamında sık sık tercih edilen mobilya çeşitleri içerisinde yerlerini aldılar.

Keson Ne Demek?

Keson Türkçe’de “büyük kasa” manasına gelmektedir.

Fransızca caisson “büyük kasa” sözcüğünden gelmektedir. Fransızca kelime Caisse “kasa” kelimesinin gelişmiş halidir. Bu kelime İtalyanca cassa sözcüğünden gelmektedir.

Keson Nasıl Kullanılır?

Ofis içinde fazla alan işgal etmeden saklama ortamı oluşturan kesonlar, çoğu vakit masaların altlarına konumlandırılır. Masa yüksekliğini de değerlendirmeye alarak seçtiğiniz kesonu, sağ veya sol kısma dayayarak kullanabilmeniz mümkün.

Mobilyada Keson Kavramı Nasıl Olur?

Ofis mobilyaları içerisinde favori seçenekler arasında bulunan keson, çalışan bireylerin en sık tercih ettiği mobilyadır. Çekmeceli olma özelliğinden dolayı evrak dolabı olarak da kullanılır olan kesonlar, sadece ofis içerisinde değil evlerin içerisinde de kullanıma uygundur. Evlerde tercih edilecek olan tarzlar genellikle yüksek ve geniş olurken ofis için olanlar ise minik ve kullanılabilir özelliğe sahiptir.

Kesonlar başka tasarımlar içeriğinde üretilebilme imkânına sahiptir. Kullanıldığından bu yana taşınabilir kapaksız dolaplara benzetilen kesonlar, özellikle belirtecek olursak çalışma ortamları içinde düzensiz bir görünümün bertaraf edilmesi bakımından oldukça yeterli olmaktadır.

Keson Dolapların Kullanım Alanları

Kesonlar bir mobilya çeşididir. Bu nedenden dolayı kullanım ortamı büronun kapsamından çok daha fazlasıdır. İstenilen her yerde amacına uyumlu olarak kullanmak mümkün. Masanın yan tarafına koyulacağı gibi tasarımı yüksek olan bir seçenek tercih edilerek hol veya antre gibi giriş bölümlerinde de kullanılabilir.

Ofis mobilyası seçilirken genellikle hafif fakat kullanışlı oluşu daha ön planda tutulur. Her büronun belirli bir ölçüde düzeni var ve bu tertip içinde masa kadar oldukça değerli şey kesonlardır. Bu yüzden keson uygulanırken kolay bir şekilde ulaşılabilir durumda olması avantajlar sağlamaktadır.

Mobilya olan bu dolapları ev ortamında da kullanmak mümkün. Isteğe bağlı olarak çekmeceli kitaplık modeli alınır. özellikle belirtecek olursak home ofis çalışanlar tarafından olabildiğince çok rağbet gören bir üründür.

Keson alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Kesonlar raflı, çekmeceli kilitli, tekerlekli, çelik, ahşap, uzun, kısa, geniş ve dar gibi başka seçenekleri yer alan dolaplardır. Bu sebepledir ki keson almadan ilk önce gereksinim ve isteklere en uygun seçeneğin belirlenmesi oldukça önemlidir. Ek olarak kullanım alanının genel dekorasyonuna uygun olan mobilyalardan birisi de tasarıma sahip keson modellerini tercihte bulunmak görsel senkronizasyonun sağlanması bakımından oldukça önemlidir.

Keson temizliği ve bakımı nasıl yapılmalıdır?

Metal, ahşap ya da çelikten imal edilen kesonların temizliği konusunda dikkat edilmesi gereken husus, yaş temizlik uygulanmamasıdır. Farklı bir deyişle çekmece, raf ya da dolabın iç kısımlarını elektrikli süpürgeyle çektikten hemen sonra hafif nemli bir bez ile silmek yeterli olacaktır.

Keson dolap kurulumu nasıl yapılır?

Kesonların kurulum aşaması da aynı diğer demonte mobilya çeşitleri gibi markasına ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Fakat 3 çekmeceden oluşan klasik bir kesonun kuruluş aşamalarına yan, alt ve üst plakaların kavela, pin ve vidalar ile tutturulmasıyla başlanır. Ardından yan iç bölmelere çekmecenin sürgü aparatları vida yardımıyla monte edilerek arka kısmını meydana getiren kontrplak ince çivilerle birlikte sabitlenir. Son olarak da çekmecenin kurulumu yapılarak monte işlemi bitirilmiş olur.

Keson Mobilya Parçaları

Keson mobilya parçaları modelin türüne göre değişiklik gösterebilir. Klasik kesonlar bir kasa, çekmece, çekmece için kullanılan kulplar ve ayarlardan meydana gelir. Kesonun aşağısında 4 başka kısmına sabitlenmiş tekerlekler ile keson harekete geçer. Fakat keson tekerlekler vasıtasıyla taşınırken kesonun üzerinde kırılacak bir şey olmadığına dikkat etmeliyiz zira ofis tabanındaki halı ve benzeri kısımlara tekerlekler takılarak kesonun dengesini kaybetmesine neden olabilmektedir.

Keson mobilyalarda genelde plastik maddeden yapılan tekerlekler kullanıma uygundur. Keson mobilyalarının büyüklüğü ve tercih edilen gereçlere bağlı olarak yük oranı farklılık gösterebilir. çekmecenin içerisinde genelde açma kapamaya yardımcı olması için minik tekerlekler yer alır. Ek olarak belirli kesonların çekmecelerinde çarpışmayı engellemek için fren sistemi yer alır. Keson mobilya takımlarının çekmecelerine başka biçim ve materyalde kulplar yerleştirilmektedir.

Belirli keson mobilyalarda çekmecenin üzerinde yer alan çukurlaşmış kulp gibi çalışır böylelikle çekmeceleri ek olarak bir kulpa gereksinim duymazlar. Bu da keson mobilyaya daha çağdaş bir hava hissettirir. Kilit modelli keson mobilyalarında genellikle bir ya da daha çok çekmece için kilit olacaktır. Keson kilidi oldukça kolay olduğu gibi belirli modellerde daha karmaşık kilitler de kullanabilmek mümkündür.

Keson mobilyalarının fiyatlandırması istenilen mobilyaya bakılarak değişiklik göstermektedir. özellikle belirtecek olursak belgeleri düzenlemede yararlanmak için özel olarak imal edilen kesonlarda geniş iç hacimli çekmecenin yanında çekmece kapağının ön tarafında kartlıklar yer alır. Böylelikle dilediğiniz zaman çekmeceleri kullanım amacına yönelik etiketleyebilirsiniz. İsteğe göre daha geniş ebatlarda yapılabilse de genel anlamıyla masanın altına sığabilecek boyutlarda iki çekmeceli olarak imal edilirler.

Kesonlar modelden tarafsız olarak metal, çelik, plastik ya da ahşaptan üretilebilirler. Keson mobilya takımlarının ziyan edilen parçaları ayarlanabilir. İstenildiğinde çekmeceleri çıkartılıp yeniden takılabilir bu da kesonu temizlerken basitlik sağlamaktadır. Sıklıkla 4 çekmeceli keson mobilya çeşitleri üretilse de çekmece adedi ve biçimi tarzlar içerisinde değişiklik yaratabilmektedir. Gene belirli kesonlar tek çekmece ve yalnızca bir kapaklı saklama kısımlarından oluşur.

Keson imalatında tercih edilen tüm parçalar gereksinim duyulduğu taktirde ayarlanabilir. Bu duruma kesonun kulpları, tekerlekleri ve çekmeceleri de dahil olduğu gibi bunları sabitlemek için kullanılan çivi ya da çekmece içlerinde tercih edilen kızak gibi parçalar da dahil olmaktadır.

Ofis Keson Modellerinde Birbirinden Farklı Tasarımlar

Keson dolapları, çalışma masalarının yan tarafına tercih edilen tasarımlardır. Yoğun bir şekilde tercih edilen bu eşyalar genelde büroda bulunan tüm masaları daha fonksiyonel duruma dönüştürür. Birçok modelde çekmece adedi değişse de en sık üç çekmeceli kesonlar tercih edilmektedir. İhtiyaca göre 2 ya da 4 çekmeceli kesonlar da imal edilmektedir. Kilitli olma özellikleri ile koruduğunuz eşyalarınızı istediğiniz vakit güven içerisinde koruyabileceğiniz ürünlerdir.

Keson mobilyalarının fiyatlandırması, diğer ofis mobilya çeşitleri ile kıyaslandığında, hesaplı etiketlere sahiptir. Fiyatlandırmayı şekillendiren temel etmenler, arta kalan işlevsellik ve tercih edilen malzemelerin kaliteli olmasıdır. Genelde; plastik, metal ve ahşap gibi malzemelerden üretir. Sağlığa zararı dokunan hiçbir maddenin yer almadığı ve lüks malzemelerden imal edilen kesonlar, geniş fiyat skalası ile her bütçeye uygunluk sağlar.

Kesonların oldukça değerli niteliklerinden biri, hafif yapıda olmalarıdır. Bununla birlikte beklenilen ve gereksinim duyulan her ortama rahatlıkla kullanılabilir. Taşınabilme yetisini daha kolay duruma getirmek istiyor iseniz tekerlekli keson modellerine bir şans vermelisiniz. Renk ve dizayn bakımından ofis mobilyalarına ahenk sağlayan keson tipleri ile çalışma hayatınızı daha kolay duruma getirebilirsiniz.

Keson Fiyatları

Keson mobilya takımlarının fiyatlandırılması, tercih edilen metal, ahşap, plastik malzemelerle birlikte istekler hususunda imal edilen model türüne göre farklılık göstermektedir. Doğal ahşap keson dolapları dayanıklı olmasının yanında nitelikli bir tasarım sergilemek ve fazla zaman kullanım olanağıyla hedef kitlenin onayını alır.

Dokusunun güzel bir izlenim oluşturması ve dekoratif  yapısı, özel üretim modeli farzedildiği için yüksek maliyetli eşyalar olarak yer almaktadır. Ahşap ve metal niteliklerine birlikte sahip olan tasarımlar, dinamik renk beraberliği ile varolduğu mekana çağdaşlık ve şıklık katarak keyifli bir çalışma zamanı oluşturmaktadır. Gösterişli tasarımların ön plana çıktığı ahşap modellerin fiyat skalası malzemenin içerdiği özelliklerle paralellik göstermektedir.

Yüksek kalitede imal edilen sunta modellerinin köşelerinde tercih edilen bantların da dayanıklı bir malzemeden oluşmuş olması, dış faktörlere olan sağlamlığını iyi bir şekilde etkileyerek hedef kitlede güzel bir izlenim oluşturmaktadır. Masa aşağısında kullanım haricinde küçük mekanlarda saklama dolabı özelliğiyle işçilere büyük basitlik sağlamaktadır. üst tabakasının düzgün olması ilave dosya ortamı oluşumunda önemlidir.

Ofis ortamlarını hoş bir görüntüye kavuşturabilmek için için komodin ifadesiyle bilinen kesonlar, dekoratif eşyalar ile beklenilen öğrenci yanıt hissettirir. Kanserojen faktörlerin olmadığı ham maddelerle üretim için yapılan malzeme dolapları, sizlere huzurlu bir çalışma alanı ve yaşam ortamı sağlamaktadır. Dizayn seçimi yapmadan ilk önce bulunmuş olduğunuz büronun tipini saptamak, uygun parçaların bir araya gelmesiyle oluşan çalışma ortamlarında geçirdiğimiz zamanın bereketli olma durumuna yardım eder.

İstekler hususunda model imalatına başlarken öncesinde keson maliyet değerlendirmeleri yapılır. Ortaya çıkarılmış olan neticenin hedef kitle bakımından uygun olması, devamlı müşterilerin sürekliliğini korumada önem arz ederken, yeni hedef kitlenin de ilgi göstermesi en büyük hedefimiz olarak yer almaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir