Robot Süpürgelerin Bakımı ve Temizliği

Robot süpürgeler güncel temizlik konusunda epey yaygınlaşan bir eşya durumuna gelmiştir. Evde yerde meydana gelen kolay ve süpürülebilir pisliklerden kolay bir şekilde arınmayı istiyorsanız sizin de kullanabileceğiniz bir teknik denilebilir.

Kolay temizliğe olanak sağlayan bu robotik aygıt kuşkusuz ki belli zaman aralıklarında bakım yaptırılmalı ve temiz hale getirilmelidir. Bu makalemizde ise robot süpürgeniz için gereksinim hissettiğiniz temizleme ve bakım uygulamalarını sıraladık.

robot süpürgenin bakımı ve temizliği nasıl olur

Popüler Temizlik Ürünü Robot Süpürge Nasıl Çalışır?

Robot süpürgenin kullanım amacını kaydedilmiş yerde belirlenen pislikleri fırça yardımıyla otomatik şekilde süpürmek olaraktan ifade edebiliriz. Kısacası süpürme prosedürünü temel olarak belli bir yöntemle beraber belli çizgiler içerisinde yapmaktadır. Daha teknik ayrıntılardan dile getirecek olursak robotik hafıza düzeneği tercih edilmektedir.

Süpürge aktifleştirildiğinde odanızın genişliğini ölçerek ayırması gereken daha önemli kısımları yansıtır ve enfraruj sinyalleri ulaştırarak bu sinyallerin nasıl sürede geri geldiğini hesaplamaktadır. Böylelikle karşısında bulunan engelleri yani pislikleri belirleyerek temizliğe koyulur. 

Önemli öngörüler ve idrak edilmesi gerekilen bu çalışma düzeneğine yönelik robot süpürgeniz için itinayla temizleme ve bakım yapmanız gerekecektir. Yazımıza geçerek yeteneklerine bir göz gezdirelim.

Yüzeysel Temizlik

Yedi günde bir ya da birkaç kez uygulayabileceğiniz yüzey temizliğinde temel gaye süpürgenin depolama alanını boşaltıp temizliğe uygun hale getirmektir. Bu uygulamayı robot süpürgenizi kullanış yoğunluğunuza yönelik kararlaştırabilirsiniz. Kolay ve yüzeysel temizleme için yalnızca haznesini dökmeniz yeterlidir.

Aylık Detaylı Temizlik

Daha ayrıntılı bir temizlik işlemini aylık ya da hale yönelik ayda iki defa tamamlayabilirsiniz. Bu uygulamada gene kirlerin biriktiği depoyu boşaltmanın ardından farklı bir süpürge başlığı ile içerisini tamamen temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte çeşitli başlıkların da ayrılabildiğini unutmayınız.

Böylelikle bu başlıkları da temizleyerek süpürgenizi ayrıntılı şekilde dezenfekte edebilirsiniz. Kuşkusuz ki temizlediğiniz fırçaları makineye tekrar takmadan evvel iyice kurulanmış olduğundan emin olmanız gerekir.

Ana Süpürge Fırçası

Robot süpürgelerde minimum bir tane ana fırça vardır. Bu fırça kir ve tozları yakalar. Pislikleri yakalayan fırçalar hareket olarak gitmekte güçlük çekebilir ya da çekme kapasitesi zaman içinde düşebilir. Bu nedenden dolayı aylık ayrıntılı temizleme esnasında söktüğünüz fırçaları ılık su ve sabun yardımıyla temizlemenizi tavsiye ederiz. Temizliğin ardından tamamen kurulandığını gördüğünüz fırçaları tekrar koyarak robotunuzu kullanabilirsiniz.

robot süpürgenin bakımı ve temizliği

Yanlardaki Fırçalar

Robot süpürgeler üzerinde ana fırça haricinde yan kısımlarında da küçük fırçalar vardır. Bir zaman kullanmanın ardından bu fırçaların birbirine girdiğini ya da tıkanma problemi yaşadığını görebilirsiniz. Bu problemi çözüme ulaştırmak adına fırçanın uç kısımlarını düzlemeyi kullanabilirsiniz.

Bir ısıtıcı desteğiyle yumuşattığınız plastik fırça ucunu düzledikten sonra içini dezenfekte edebilirsiniz. Sonrasında gene sabun ve suyla fırçaları detaylıca temizledikten sonra kurulayabilirsiniz.

Robot Süpürge Tekerlek Bakımı

Devamlı olaraktan yerde hareket halinde olan bir robotun minik aletlerinin zarar görmesi çok normaldir. Şayet robotunuzun performansının düştüğünü, hareketi kestiğini, aralıklı harekete geçtiğini fark ederseniz robotun tekerlek kısmında bir tıkanma yaşanması olasıdır. Bu sebeple tekerlere girmiş olabilecek saç, ip gibi pislikleri dezenfekte edebilirsiniz.

Sensor ve Lazerlerin Temizliği

Çalışma işleyişinden bahsettiğimiz robot süpürgelerde lazer ve sensörler süpürme işlemini tamamlayacak uyarıyı karşılanmaktadır. Bunun için sensor ve lazerlerin bulunduğu bölümün temizlenmesi mühimdir. Böylelikle cihazınız kir ve engelleri belirlerken zorluk çekmez ve değerlendirmelerini düzgün şekilde yapar.

Evde Temizlik Sınırları Belirlemek

Robot süpürgelerin bir yöntem dahilinde oda genişliğinin hesaplamalarını gerçekleştirdiğinden söz ettik. Bunu temin ederken bazı alanlarda robotunuzun gezmesinin hem onun hem de sizin için riskli olabilme ihtimalini de dile getirmemiz lazım.

Örnek vermek gerekirse yaş alanlar, alışkın bulunmayan evcil hayvanların bulunmuş olduğu alanlar ya da bebek odası gibi kısımları da içerisine dahil etmeyecek bir ortam ayarlamak için bazı robot yapılışlarında birlikte gelen dijital kitapçıktan yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte evinizin krokisi üzerinde robotunuzun girmemesi gereken kısımları kararlaştırabilirsiniz.

Robot Süpürge Kullanım Ömrünü Uzatmak

Robot süpürgelerin düzgün bir şekilde kullanış varlığını uzatmak için bazı unsurları tamamlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ev için robotu başlattığınız zaman yerde ıslak bir alan bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü yaş yüzeyi yere değmekte olan robot kolay bir şekilde hareket sağlayamaz.

Zeminden kabloları, minik oyuncakları ve eşyaları kaldırıp robot süpürgenizin iş alanını ferahlatabilirsiniz. Sonuç olarak zemin düzeyindeki eşyalara yönelik hareket sağlayan süpürgenin ön tarafından engelleri çekerek başlayabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir