Sağlıklı Bir Uyku İçin 4 Öneri

Yatak odası, evinizin oldukça değerli istirahat etme alanıdır. Uykuda olsa dahi günün çoğu dinlenip, yenilenmek ve bir sonraki gününüze olduğundan daha canlı başlamak için bu ortamda geçmektedir. Bu vaziyette yatak odanızın evinizin en sık itina gösterilmesi gereken ortamı olarak nitelendirmek için yeterli bir nedendir.

Altta bulunan tavsiyeler ile uykunuzu daha yararlı hale dönüştürmek için plan oluşturmaya koyulabilirsiniz. Bu tavsiyeler gününüzü daha dinç geçirmenize uyandığınızda daha canlı kalmanıza de olanak sağlar.

sağlıklı bir uyku için öneri

Kaliteli Bir Uyku için İlk Önce Konforlu Bir Yatak Seçin

Rahat ve vücut anatomisine uygun bir yatak tercihi uyku düzeninin daha kaliteli olmasına destek olur. Eskimeye yüz tutmuş bir minder ya da uyuma şekliniz için hatalı olan bir yatak uyku konforunuzu azaltacaktır. Özellikle belirtecek olursak yumuşacık bir yatakta rahatça uykuya dalabilirsiniz. Yatak tercihinde dikkat edilmesi gereken husus sert, yumuşak veya orta düzeyde sert yapıların yanında vücut tarzına en uygun yatağı keşfetmektir.

Sert yatak tercih eden bireyler DHT veya Pocket yaylara sahip sert destek seviyesine sahip yatakları tercih edebilir. Orta sertlikte yatak seven kişiler Pocket veya DHT yaylı visco bellekli sünger veya latex dolgulu ürünleri kullanabilir. Önceliği hijyene verenler örme kumaşlardan oluşan yumuşak dokulu ve hijyen olanakları ile üretilen temizlenebilir kılıflı yatakları kullanabilir.

Şayet yatağımı ne vakit yenilemeliyim? diye düşüncelere dalıyorsanız, altta bulunan nedenler, yatağınızı rahat bir yatak ile yenileme vaktinin gelmiş olduğunu anlatmakta sizlere yardımcı olabilir. Yatağınız 7 seneden eskiyse ve bundan kaynaklı yayları sizlere rahatsız ediyorsa taze bir yatak almanız gerekecektir. Yatağınız yeterince büyük değil ise ve içerisinde dönmekte zorluk çekiyorsanız, kaliteli bir uyku düzeniniz maalesef ki olmaz.

Yatakta gözle görülen yıpranma ve aşınmalar mevcut ise uyku esnasında rahatsız olabilirsiniz. Tüm bunların yanında hijyenik bir yatakta uykuya dalmak, uyku döngünüz esnasında kolaylıkla kalmanıza büyük fayda sağlar. Taze bir yatak seçerken basit temizlenebilen bir seçenek olmasına özen gösterin. Özellikle belirtecek olursak kaliteli döşemeye sahip ürünün yatak temizliği, olabildiğince basit olacaktır.

En Konforlu Uyku Setini Belirleyin

Kafanızı yasladığınız yer mühimdir. Hatalı bir yastık sizi gece boyunca  uykusuzluğa mahrum edebilir. İyi bir yastık ise omurganızı dengede tutabilmek için boyun çukurunu kavramalıdır. Fakat bu bağlamda yatma pozisyonunuzu da göz ardı etmemeniz gerekecektir. Yana dönerek uyumayı seven kişiler daha kalın ve hacimli yastıklar ile sağlıklı bir uyku sürecine bürünebilir.

İnce ve yumuşak yastıklarsa yüzüstü pozisyonda uyuyan bireyler için güzel bir tercih olabiliyor. Şayet daha ziyade sırtüstü bir şekilde uyuyorsanız da orta düzey bir sertlik size göre iyi bir alternatiftir. Çarşaf ve yorgan tercihinde ise şahsi kararınız oldukça değerli.

Şayet uyku esnasında serin havayı seviyorsanız hakkınızı bambu ve pamuk kumaşlardan yana yapabileceksiniz. Özellikle belirtecek olursak bambu türü kumaşlar, soluk aldığı için sizlere kendinizi serin hissettirerek, daha mutlu ve huzurlu bir uykuya dalmanıza destek verir.

sağlıklı uyku için öneri

Yatak Odalarınızda Sıcaklığa, Işığa ve Düzene Önem Verin

Uyku esnasında geçirmiş olduğunuz zaman oldukça değerli olsa da uykunun niteliği temel olandır. Alandaki bazı hususlar, uyku yapısına direkt olarak tesir eder. Kalitenizi ve uyku konforunuzu artırarak yatak odalarının daha yararlı hale bürünmesine destek veren hususlar şöyle detaylandırılabilir:

Serin bir oda içerisinde uyumak, uyku niteliğini artıran etmenler olarak öne çıkmaktadır. Yapılan incelemelere göre uykuya dalmak için en uygun oda sıcaklığı tahminen 18 C’dir. Güneşten ya da elektronik aletlerden gelen ışık, uyku niteliğini olumsuz etkileyebilir. Bu sebepledir ki ışık saçan aletleri yatak odanızın dışında konumlandırın. Yatak odanız içerisinde 45 ila 50 watt güç bulunduran aydınlatıcıları kullanabilirsiniz.

Bunun dışında lambaderler ışığı saçarak yaydığı için istirahat etme zamanınızı daha sağlıklı bir şekilde geçirmenize olanak sağlar. Uyku boyunca odanız yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile karanlık olmalıdır. Fakat günün geri kalan kısmı için odanızın ışıltılı ve hareketli olması yararlı olabilir. Bu sebepledir ki, uyku esnasında odanızı tamamıyla karartan, diğer saatlerdeyse aydınlığı odaya gösteren perdeler seçmeniz gerekiyor.

Elektronik cihazlarınızı yatak odasından uzakta tutmanın yanında karartma özelliği olan koyu renkli perdeleri tercih etmek uyku konforunuzu düzene bindirecektir. Uyku esnasında yatak odanızın düzensizliğini göremiyor olabilirsiniz. Fakat gene de dağınık bir ortam, hem genel olarak ruh halinizi hem de istirahat etme zamanınızı kötü etkileyecektir.

Bu sebepledir ki daha yararlı hale getirmek adına genellikle yatak odası temizliğini gerçekleştirmeyi ve düzensiz eşyaları toparlamayı ihmal etmeyin. Özellikle belirtecek olursak, gününüze yatağınızı düzelterek başlamalısınız. Bu hususta akıllara yatak odası temizliği nasıl olmalı? sorusu da gelmektedir.

Temizlemeye öncelikle yatağınızdan başlayın. Haftada iki gün belirleyerek nevresim takımlarını yenilemek ve yatak başlığında meydana gelen tozları temizlemek, uyku sürecinizi kolaylıkla tamamlamanıza olanak sağlar.

Dekorasyonun Gücünden Yararlanın

Yatak odası dekorasyonu için seçmiş olduğunuz renk ve mobilya çeşitleri istirahat etme zamanınızı direkt olarak etkileyecektir. Bu sebepledir ki odanızı düzenlerken altta bulunan hususlardan faydalanabilirsiniz. Duvarlarınızda sakinleştirici tonları kullanabilirsiniz.

Dinamik renk sizlere cazip gelse de rahatlama ve uyku zamanınızı kötü etkileyecektir. Gri, kahve ve beyaz tonları ya da açık pastel tonlar yumuşamanıza ve sakin kalmanıza yardım eder. Odanın büyüklüğüne göre uygun mobilya çeşitleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Mobilyalarınızı, bütün ortamı kapatmadan koyarak daha serin bir ortam oluşturmanız hiç de zor değil. Yatak odanıza sizi tatmin eden hoş ve dekoratif nesneler eklemeyi unutmamalısınız. Bu nesneler gününüze dinamik ve huzurlu başlamak için sizlere olanak sağlayacaktır.

Salon bitkileri, yatak odalarının atmosferini artırmasının yanında havayı da filtreler. Böylelikle solumuş olduğunuz havanın daha yararlı olmasına imkan sağlar. Bunun yanında salon bitkilerinin bulunduğu bir alan, gerilim ve stresin ortadan kalkmasına da destek verir.

Bu sebepledir ki yatağınızın yanı başını ya da pencere kenarını  simetrik köşeleri olan geniş yapraklı salon bitkileri ile hareketlendirebilirsiniz. Salon bitkileri ile beraber odanızın tarzını yenilemek ve kaygıları ortadan kaldırmak için bitkilerden oluşturulan egzotik yağlardan da faydalanmanız iyi olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir