Stresin Nedenleri

Günümüzde, özellikle büyük şehirlerde yaşamın getirdiği bir sürü sıkıntılar vardır. Bu sıkıntılar anlık yaşandığında kişilerde bazı problemlerin oluşmasına neden olurlar. Bu problemlerden bir tanesi de stres hastalığı olarak bilinir. Aslında stres psikolojik olarak yaşanan en hafif hastalıklardan bir tanesidir. İlerleyen safhalarında daha çok kişiye zarar verir. Nadiren de olsa başkalarına zarar verme ihtimali vardır. Stres anı çok kısa sürebilir ya da uzun süren safhaları da vardır. Çok uzun süre devam etmesi halinde, ciddi bir hal alır.

Stres

Stres

Stresin Sonuçları

Uzun vadede devam eden bu hastalık, daha çok insanların fizyolojik olarak hastalanmalarına ya da bazı ciddi hastalıklara yakalanmalarına neden olur. Günümüzün en ciddi hastalıklarından olan kanser hastalığı, nadiren de olsa stresli kişilerde görülebilir.

Bu hastalık, insanların yaşam enerjisini azaltır. Yaşam enerjisi azalan insanların bağışıklık sistemlerinde zayıflama olduğu bilim tarafından kanıtlandı.

stres nedenleri

stres nedenleri

Stresli olan bir kişi; daha önce kolayca yapabildiği işleri güçlükle yapmaya başlar ve konsantrasyonu çok çabuk bozulur.

Stresin en önemli etkilerinden bir tanesi, vücut direncini düşürmesidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir