Penseler

Penselerin çalışma mantığı, çift taraflı kaldıraç mantığına dayanmaktadır. Penselerin sap kısmından sıkılmasıyla beraber ağız kısmında oluşan sıkma gücü daha fazla gelmektedir. Kullanım amaçları sıkmak ve germektir.

Penseler

Cer-pa Norm markası sert alet çeliğinden faydalanarak birçok çeşitte pense üretimi yapmaktadır. Bunlara örnek olarak; ayarlı pense, kerpeten, fort penseler, segman penseleri, pense verilebilmektedir. Çalışma mantıkları genel olarak makası andırmaktadır. Avuç içi kuvveti ile bir güç uygulanmaktadır.

Pense Grubu

Pense grubu birçok içerik barındırmaktadır. Bunlar; 2K kargaburun,2K eğri kargaburun, 2K yan keski, 2K kombine pense, 2K kablo sıyırma pensesi olarak ayrılabilmektedir. Bunların ayırıcı özelliği kompenantlı saplara sahip olmasıdır.

Diğer bir pense grubu, asetat plastik saplı olanlardır. Bunlar; ergo eğri kargaburun, ergo kablo sıyırma pensesi, ergo kombine pense, ergo yan keski olarak sıralanmaktadır. Diğer pense grubu da ; X-Plus eğri kargaburun, X-Plus kablo sıyırma pensesi, X-Plus kombine pense, X-Plus yan keski, X-Plus kargaburundur.

Pense Çeşitleri

Yan keski olarak bilinen özel tür penseler, kablo ve tel gibi ürünleri kesmek için kullanılmaktadır. Kablo üzerindeki plastikleri ayırma işlevi görmektedir. Bu nedenle daha çok elektrik tesisatı ve benzeri işlerde tercih edilmektedir

Kargaburun olarak bilinen pense türü, daha saz sıkma kuvveti istemektedir. Pensenin girmekte zorlandığı dar yerlerde kesme ve bükme işlemleri için kullanılmaktadır.

X-Plus Kablo Sıyırma pensesi olarak bilinen pense türü, 5 mm kadar çapı olan kabloların sıyrılması işlemini kolayca yerine getirebildiği için bu alanda kullanılmaktadır.

Fort pense olarak bilinen pense türü, sıkma ve tutma amacıyla kullanılmaktadır, bu nedenle sıkılacak veya tutulacak şeyin büyüklüğüne veya genişliğine göre ağız açıklığı ayarlanabilmektedir. Bunu sağlamak için kademeleri bulunmaktadır.

Kerpeten olarak bilinen pense türü, fayans malzemelerini ucundan kertmeye, kabloları bükmeye, küçük boyuttaki çivileri yerinden çıkarmaya yaramaktadır.

Ayarlı pense olarak bilinen pense türünde el gücü ve mekanik sıkma birlikte kullanılmaktadır. Genelde sıhhi ve kalorifer tesisatında tercih edilmektedir.

Segman pensesi, segmanları çıkarıp takma işlemlerinde tercih edildiği için, tek kullanım yeri segman alanları olmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için https://www.cerpa-norm.com/penseler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir