Tiyatro Ve Sahne Dekorları

Eğlence sektörünün en eskilerinden bir tanesi olan tiyatrolar, büyük küçük birçoğumuzun birkaç seferde olsa gittiği yerlerdendir. Tiyatronun tarihi çok eskilere dayanır. Antik yunan kaynaklarında geçen tiyatro, günümüzde anfi tiyatro adı ile anılan yerlerde yapılırdı.

tiyatro dekor

tiyatro dekor

 

Anfiler, yarım yay şeklinde basamaktan oluşan yapılardı. Yarım yayın merkezinde sahne bulunurdu. Bu yapılar taştan yapılırdı ve sahne bölümünde, etkinliğin türüne göre dekor hazırlanırdı. Tabi ki tiyatro dekor aydınlatması olarak, ateş kullanılırdı.

Günümüzde Tiyatro Dekorları

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber, tiyatro etkinlikleri de teknolojinin imkânlarından faydalanıyor.Genel olarak, tiyatrolardaki dekorasyon işlerinden koreograf sorumludur. Koreografın belirlediği konsepte göre, tiyatro dekorasyonu şekil alır. Tiyatro salonunun dekorasyonu bir anlamda, oyuncuların giyeceği kostümlerden, oyunun konusuna kadar olan bir dizi uygulamaya göre şekillenir.

tiyatro dekor

tiyatro dekor

Dekorasyon konseptleri arasında, hareketli dekorlar ve hareketsiz dekorlar olmak üzere, iki ana unsur hakimdir. Sonuç olarak, oyunun konusuna göre bazı sahnelerde, birden fazla dekor değişikliği yapılması gerekebilir. Burada devreye hareketli dekorlar girer. Hareketsiz dekorlar ise, oyunun sonuna kadar değişmeyen dekorlardır ve konsepte uygun olarak, en başta belirlenirler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir