Yanlış Spor Ayakkabı Seçiminin Zararları

Spor yapmak sağlıklı bir beden için son derece önemlidir. Spor aktiviteniz yürüyüş dahi olsa doğru ayakkabı seçimine önem vermeniz gerekiyor. Günde en fazla yarım saat yürüyorum bunun içinde özel ayakkabı alamam diyorsanız ayak, bacak ve bel sağlığınızı riske atıyorsunuz demektir. Bunun yanı sıra yanlış ayakkabı seçimi sonucunda daha fazla yorulacak ve spor aktivitenizden istediğiniz keyfi alamayacaksınız.

spor ayakkabı

spor ayakkabı

Spor Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

• Spor ayakkabı seçiminde mutlaka ayağınıza tam olarak uyan ayakkabıyı seçmelisiniz. Ayakkabınız ne bol ne de dar olmamalıdır. Ayağı saran ayakkabı kullanımının yanı sıra bağcık kısmının geniş olması ve burun kısmının geniş olması gerekir. Ayak parmaklarının rahat hareket etmesi için burun kısmı önem taşırken yürüyüş ya da koşu aktiviteniz için ise taban kısmının sert olmaması gerekir.

spor ayakkabı seçimi

spor ayakkabı seçimi

• Spor ayakkabı seçiminde önemli olan bir diğer detay ise aktiviteye göre seçim yapmadı. Basketbol oynarken seçilecek olan spor ayakkabı ile tenis oynarken kullanılması gereken ayakkabı farklıdır. Biri sıçramayı ön plana alırken bir diğeri daha çok parmak ucu hareketlerinin ağırlık kazandığı sporlardır.

• Sorunlu bir ayak tabanına sahip iseniz size özel olarak sunulan ayakkabı seçimine yer vermeniz önerilir. Bu durumda ortopedi hekimi ile görüşerek sizin için ve spor aktiviteniz için en uygun olan spor ayakkabıya karar vermeniz mümkün.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir