Yanmış Çaydanlık Nasıl Temizlenmelidir?

Türkiye yeryüzünde kişi başına düşen çay kullanımı en yüksek olan ülkedir. Bununla beraber ikinci sırada yer alan İrlanda’da kişi başına tüketilen çayın yüzde elli çoğu Türkiye’de kişi başına tüketilen orana tekabül ediyor. Bu sevgi nedeniyle Türkiye’de hemen hemen tüm evlerde bir adet çaydanlık bulabilirsiniz ve hemen hemen her sabah bu çaydanlıklar içerisinde çay yapılmaktadır.

Bazen de çaydanlığın altı açık halde bırakıldığında çaydanlıklarda yanma meydana geliyor. Böyle bir halde çaydanlık temizlik işlemini bazı önemli noktaları kavrayarak uygulanmasında yarar bulunmaktadır.

yanmış çaydanlık nasıl temizlenir

Yanmış Çaydanlığın İçi Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık temizlik işlemini gerçekleştirmeden önce çaydanlığın ne tür bir malzemeyle üretildiğini bilmek değerli. Çünkü çelik veya alüminyumdan üretilmesine yönelik çaydanlık parlatma işlemi için kullanılması gerekilen malzeme türleri farklılık gösterebilir.

Çelik dışında bulunan malzeme türleri aşınma gibi durumlara daha uygun olacağından şayet çaydanlığınız çelik değil ise ona yönelik bir temizleme malzemesi seçimi yapmalısının. İlk önce çaydanlığın içini dezenfekte işlemiyle başlamak lazım.

Bunun için doğal temizleme eşyaları tercih etmelisiniz. çaydanlığın içerisine yarım litre kadar su, sirke, karbonat, tuz koyarak bu karışımı kaynatmalısınız. Kaynama sürecinin ardından içerisini sert bulunmayan bir eşya ile silmelisiniz, böylelikle yanık ve kararma gibi durumlardan kurtulacaksınız. Sonuç itibariyle berrak suyla çalkalayıp demlik içi dezenfekte prosedürünü tamamlayabilirsiniz.

Yanmış Çaydanlığın Dışı Nasıl Temizlenir?

Çaydanlığın içini temizlerken doğal eşyalar kullanım doğru olsa da dış temizleme işlemi için kimyasal malzemeleri tercih edebilirsiniz. Yanığın düzeyi oldukça fazla yüksek değil ise dış yüzeyde de doğal temizleme malzemelerini tercih etmeniz sağlık bakımından çok daha iyi olabilir.

Yanan çaydanlığın dış bölümünü temizleme yaparken bir bardak sirke içinde tuz eritilir ve bu karışımı çaydanlığın dış kısmına uyarlayabilirsiniz. Bu doğal teknik yanıklarla başa çıkmanıza yardımcı olmuyor ise çamaşır suyu tarzında kimyasal malzemelerden fayda sağlayabilirsiniz.

Çelik Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Çelik malzemeyle uyarlanan mutfak eşyaları zamanla renk değiştirip eski ışıklı görünümlerini kaybediyorlar. Bu hal çelik çaydanlıklar adına da geçerlidir. Ancak bu durumu yenileyebilirsiniz. Çelik çaydanlıkları aydınlatmak için bir çok kimyasal teknik uygulansa da hem ortam için hem de sizin sağlığın için doğal eşyaları tercih edebilirsiniz.

Bu malzemelerden birkaçı tuz, limon, sirke, karbonat. Türlü birleşimler oluşturarak çelik çaydanlık parlatma prosedürünü tamamlayabilirsiniz. Bu tariflerden bir tanesi de elmanın kabuğunu çaydanlıkta suyla kaynatmak ve sonrasında bu suyla çaydanlığı temizlemek. Aynı yaklaşımla limon kabuğunun yardımıyla da silerek parlatma işlemini tamamlayabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir