Kış Sporları Nelerdir?

Kış sporları, ismini kar ve buzlu alanlarda yapılıyor olmalarından dolayı alsa da bugün bu sporlar sadece kış mevsimi zamanında yapılmamaktadır. Yapay kar ve suni buz alanları vasıtası ile kış sporları senenin hepsinde ulaşılabilir durumda. Ancak gene de, örnek vermek gerekirse kayak oluşturmak için kış vakti karın yağışını beklemek ve muhteşem dağ görünüme karşı bu huzurlu sporu oluşturmak farklı bir zevk.

kış sporları nelerdir

Bireysel Yapılan Kış Sporları

Kış sporu türlerini iki şekilde ayırabiliriz; tüm bunların birincisi kişisel şekilde uygulananlarken, ikincisi ise grup olarak uygulanmaktadır. Bireysel uyarlanan kış sporları ortasında aklımıza öncelikle gelen buz ve kayak pateni. Kayak bireysel olaraktan bazı aletlere sahip olunca yapacağınız bir spor çeşidi. Bu sporu oluşturmak için bir spor tesisinden yardım almanız gerekecektir.

Türkiye sınırları içerisinde kış sporlarından kayağı yapacağınız Sarıkamış, Uludağ, Kartepe gibi geniş tesislerin olabileceği alanlar bulunmaktadır. Buz pateni olabildiğince eski zamana uzanan bir spor çeşidi, genelde doğal buz üzerinde paten yapılan bu sporu günümüzde suni buz üzerinde de yapabilirsiniz. Buz ve kayak pateninin yanı sıra snowboard ve kızak da bireysel uyarlanan kış sporları arasında bulunmaktadır.

Takımla Yapılan Kış Sporları

Kış sporlarının bir diğer türü olaraktan değerlendirdiğimiz grup şeklinde uyarlanan sporlar ortasında körling ve buz hokeyi örnek babında gösterilebilir. Buz hokeyi Türkiye’de uyarlanan kış sporlarından olması sebebiyle alakanızı topladığı durumda bir tesis bularak tecrübe fırsatını mutlaka yakalamalısınız.

Buz hokeyi için azimli bir düzene ve buz üzerinde hareket etme kabiliyetine sahip olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte körling buz hokeyi gibi tanınan bir spor olmasa dahi Türkiye’de uyarlanan bir spordur. Bu spor dalı için de aynı becerilere sahip olmak sizin faydanıza olabilir.

Adrenalin İçeren Kış Sporları Listesi

Kar ve buz ikilisi nasıl neşeli bir imaj verse de riskli bir çift. Ancak kimisi bu tehlikenin yaratmış olduğu adrenalin duygusunu sevdiği için kış sporlarının müptelası olmakta. Kar motoru yarışı, skibob, biathlon, snowkite ve buz tırmanışı adrenalin yüklü enteresan kış sporları ortasında bulunmaktadır.

Skibob sporunda bisiklet dizaynına hakim kızaklar uygulanırken, biathlon ise kayakla okçuluğu bütünleştiren bir spor. Snowkite ise bununla birlikte uçurtma sörfüne benziyor olsa bile oluşturmak için ekstradan kabiliyet ve çaba istemektedir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir