Ayakkabı Dezenfekte İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

Dünyada yayılarak ülkemizde de kendini gösteren korona virüsü sonrasında en merak edilen konulardan birisi de ayakkabıların dezenfektesinin nasıl yapılacağı ile ilgili oldu. Ayakkabılar sokaktaki tüm kir ve pisi almasının yanı sıra korona virüsü açısından da sıkıntı yaratabilmektedir. Özellikle büyük kentlerde kapı dışında bırakılması mümkün olmayan ayakkabılar ev içinde alınıyor. Bu aşamada ise virüsü eve mi taşıyorum, diye düşünen kişiler aslında çokta haksız sayılmaz. Bu aşamada özellikle ayakkabıların ev dışında çıkarılarak buraca kutu içine konularak içerik alınması gerektiğinin yanı sıra poşete de konulabileceği ifade edilmektedir.

tenis ayakkabısı

Ayakkabı koruyucu kutusu ya da kilitli poşete koymadan önce ayakkabıya antiseptik sprey sıkılması da önerilir. Alt kısım ve üste sıkılacak olan anti septik sprey sonrasında ayakkabı dış alanda poşete ya da kutuya konularak ev içine alınabilir.

Ayakkabı Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Ayakkabıların dezenfekte edilmesi işleminde dezenfektanı evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu işlem için 10’ ar damla limon ve çay ağacı yağının yanı sıra 250 ml kadar saf su ve 250 ml beyaz sirke kullanmanız yeterli. Tüm malzemeleri bir araya getirerek sprey şişesine koyarak ayakkabınıza sıkabilirsiniz. Alkolsüz olması ile ayakkabınıza zarar vermeyecek olan anti bakteriyel dezenfektan ayrıca anti septik özelliğe de sahiptir. Güven ile kullanabileceğiniz dezenfektanı istediğiniz her zamanda kendi imkânınız ile hazırlamanız mümkün.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir