Aziz Sancar’ın Hayatı Ve Başarıları 

Aziz Sancar, birçok başarısı ile ülkemizi onurlandıran uzman bir doktordur. 1946 doğumlu olan Prof. Dr. Aziz Sancar Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokul dönemini kapsayan süreçte Mardin’de yaşamaya devam etmiştir. Lise zamanına gelince futbola inanılmaz bir merak duymaya başlayan Aziz Sancar, futbolcu olmaktan lise son sınıfta vazgeçerek, öğretimine devam edebilmek adına İstanbul’a gitmiştir. Özverili bir çalışmanın ardından 1963 senesinde girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1969 senesinde birincilik ile mezun olmuştur. Okulu bitince kısa bir süreliğine memleketine dönüp orada sağlık ocağında görev yapmıştır. TÜBİTAK bursu ile Johns Hopkins ve Dallas Teksas üniversitelerinde öğrenim görmüştür.

Dallas üniversitesinde, ultroviyole ışıkları ile zarar gören DNA’ onarımı buluşu sayesinde öncelikle yüksek lisans ardından ise doktora derecesi aldı. 1977 senesinde Yale Üniversitesi’nin tıp fakültesinde çalışmıştır. Bu süreçte nükleotit kesim onarımı hakkında derin araştırmalara başladı. DNA onarımı, kanser tedavisi, hücre dizilimi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarına devam eden Aziz Sancar, pek çok makale yazmıştır. Her zaman daha güzel işler başarabilmek adına çok çalışmıştır. Aziz Sancar kendisini daha fazla geliştirebilmek adına Amerika’da açılan kapıları değerlendirmiştir. Çalışmalarını Kuzey Carolina Üniversitesi biyofizik ve biyokimya bölümlerinde devam ettirmiştir.

Aziz Sancar’ın insanlığa fayda sağlayan pek çok başarısı bulunmaktadır. Kanser tedavisinde, sirkadiyen saat kullanımıyla ödüller almıştır. 33 kitap ve 415 tane bilimsel makale yazdı. 2001 senesinde Amerikan Kimya Tarafından verilen Seçkin Kimyager Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Aziz Sancar 2005’de ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Amerikalı Türk Bilim İnsanı oldu. Ardından ABD’de eğitim gören Türk öğrencilerine yardım etmek adına Aziz & Gwen Sancar Vakfı’nı kurarak ‘’Carolina Türk Evi’’ adında bir öğrenci misafirhanesi açmıştır.

DNA’nın onarımı ile ilgili yaptığı çalışmalarıyla 2015 senesinde Paul Modrich ve Tomas Lindahl ile birlikte Nobel Kimya Ödülü alan Aziz Sancar, ödül teslim töreninde yaptığı konuşmayla da etrafında büyük hayranlık uyandırmıştır. Çünkü madalyayı alırken bu başarısını, Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı eğitim devrimine borçlu olduğunu dile getirerek, daha sonra ödüllerini Anıtkabir’e bağışlamıştır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir