Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Özellikle de yiyeceklerinizin bulunmuş olduğu alanların temizliğini sağlamanız değerli bir mevzu. Koku salgılayan gıdaların buzdolabı içerisinde kalıcı bir kokuya neden olması da bu hususta istenmeyecek hususlardan birisidir. Şayet buzdolabı temizlik işlemini sırasında kokuyu da temizlemek isterseniz makalemizdeki aşamaları değerlendirebilirsiniz.

buzdolabı kokusu nasıl giderilir

Buzdolabını Temizliğe Hazırla

Mutfağınızda olan, elektrikli bir beyaz ürünü temizlemeden evvel fişi prizden çektiğinize emin olmalısınız. Elektrik tamamen kesildikten hemen sonra içerisinde bulunan tüm gıdaları temizleme esnasında erimeyecek şekilde soğuk bir alana yerleştirmelisiniz.

Fişi çekilmiş buzdolabında bulunan buz parçaları bir müddet sonra kolay çıkarılır duruma gelecektir. Bu hususta buzları buzdolabından çıkarırken kesici ekipmanlar tercih etmemelisiniz. Bu hem beyaz eşyaya hem de kendinize hasar vermenize neden olabiliyor. Buna alternatif olarak çözülmeye başlayan buzları bir tahta ya da plastik spatula ve kaşık desteğiyle çıkarabilirsiniz.

Temizliğe Başlarken

İçi tümüyle boşaltılmış buzdolabınıza istediğiniz temizlik malzemesini uygulayabilirsiniz. İstersen kimyasal malzemeler, isterseniz doğal ürün karışımı kullanaraktan buzdolabınıza püskürtün. Karbonat ve sirke kürünün asitli olması sebebiyle temizlikte tercih edilen en iyi ürünlerdendir.

Buzdolabı temizliği konusunda özellikle de içini kaplayan kokuyu da temizlemek adına bir sprey şişesiyle kullanınız. Bu hususta beyaz sirkenin güçlü kokusundan huzursuz hissederseniz bir maske yardımıyla temizliğe kaldığınız yerden devam edebilirsiniz ve odanın içerisini iyice havalandırabilirsiniz.

Tüm Alanı Silmek Gerekir

Temizleyici yapılan zemini, tel ve rafları bulaşık bezi desteğiyle güzelce ovaladıktan hemen sonra bir bez yardımıyla silmeniz şarttır. Hafif nemli bez yardımıyla silerken geçmediği gördüğünüz pisliklere, buzdolabı içerisine akmış su lekelerine bir defa daha temizleyici karışımı ilave edebilirsiniz.

Aynı zamanda buzdolabı için temizlik malzemesinden oluşan kalıntıların giderilmesi adına tüm yüzeyi sildiğinize ve rastgele köpük, bundan sonra olmadığına emin olmalısınız.

buzdolabı kokusu nasıl giderilir örnek

Oluşan Nemin Giderilmesi Lazım

Buzdolabı temizliği konusunda hijyenin sürekliliğini ayarlamak için mutlaka silme işleminin ardından iç kısmını tamamen kurulamalısınız. Elektronik bir ürün olduğu için hem de içinde fazla zaman süresince gıdaların iyi şekilde korunması olması temizlikte bu hususun değerini artırmaktadır.

Kuru bez yardımıyla tüm zemini kurulamanın ardından sonuçlanmış bir temizleme için buzdolabının dar kısımlarına ince uçlu ekipmanları bir bez yardımıyla girdirerek nemini çekebilirsiniz. Kuru bez yardımıyla silme işleminin ardından gene geçmeyen ıslaklığın ve nemin giderilmesi için bekleyebilirsiniz.

Buzdolabı temizliğini bitirdikten sonra, muhtemelen kurumasını bekliyorken değişik ürünlerle pis kokuyu örtbas edebilirsiniz. Bunun için en doğal temizleme eşyaları içerisinde limon var. İkiye ya da dört parçaya ayrılmış limonu koyabilirsiniz.

Benzer şekilde yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar karbonatı buzdolabı içerisine serpiştirerek kokunun giderilmesini bekleyebilirsiniz. Bir diğer doğal ürün vanilya özütüdür. üzerinde delikli bölümler bulunan plastik bir depolama kasesinin içerisine vanilya özütü koyarak buzdolabı içerisine konumlandırabilirsiniz.

Kokulara Karşı Uygulanacak Pratik Teknikler

Zorlu kokuların kaynakları olabildiğince çok olacağı gibi, tümüne değişik kolay işlemler de uyarlayabilirsiniz. Kolay yöntemler uygulanacak yüzeyler ve eşyaları değişik olduğundan kullanacağınız ürünler de birbirlerinden değişik olabilir. 

1.Karbonat ile Temizlik

Hem aydınlatıcı hem de koku giderici niteliği bulunan karbonatı bir çok alanda kullanabilmek mümkün. Limonla birleştirildiğinde ekstradan bir temizleme etkisine sahip karbonat, tuvalet ve lavabolarda oluşan pis kokulardan kaçınmanın bir yoludur. Benzer şekilde buzdolabının içerisini iyice dezenfekte etmek için de tercih edebilirsiniz.

2.Sirke ile Kokulardan Kurtulmak

Buzdolabınızda görmediğiniz kötülenmiş ya da çürümüş besinlerin kokusu sizin için korkulu rüya haline gelmektedir. Fark ettikten sonra çöpe atsanız dahi, buzdolabının içerisine işleyen o koku her açıldığında evi saracaktır. Buzdolabına yerleştireceğiniz bir kase sirke, soğuk bir hal alınca kokuyu içerisine emecek ve böylece kokunun ağırlığını hafifletecektir.

Bununla birlikte, mutfak da oluşan kötü kokuyu da sirke desteğiyle hafifletebilir ve olabilecek kokuların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Püskürtme niteliği bulunan şişelere sirke ve su koyarak lavabonun içerisine sıkmak size basitlik sağlamış olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir