Uçurtma Nasıl Yapılır?

Açık alanda güzel bir rüzgarın beraberliğinde uygulanabilecek en çok tercih edilen etkinliklerden biri olan uçurtmayı sevmek adına insanoğlu asırlardır neredeyse her çağda bir neden sağlamış ve uçurtmayı anlamlı bir oyun olaraktan geleneklerinde bulundurmuşlardır. Uçurtma günümüz çocuklarının en severek kullandığı oyuncaklar olarak öne çıkmaktadır.

Bir çok kişi için özellikle de nostaljik manası nedeniyle değerli bir objedir. Bir çok aile sadece çocuklarının hatırasını barındırdığından kendi çocuklarına günümüzde bile uçurtma kaldırmayı anlatmakta. Uçurtma yapılışı ve ekipmanları hakkında detayları yazımızda temin edebilirsiniz.

uçurtma nasıl yapılır

Uçurtma Yapımı Malzemeleri

Uçurtma yapılışı evde rahatlıkla temin edebileceğiniz malzemelerle kısa sürede yapılabilmektedir. Evde uçurtma yapabilmek için gereken ekipmanları tamamladıktan hemen sonra birkaç yöntemle hoş bir uçurtmaya erişebilirsiniz. İlk olaraktan uçurtmanın iskelet yapımı için değneklere ihtiyacınız olacaktır.

Bu değneklerin niteliği uçurtmanın dayanıklılığını sağlayacağından kuvvetli malzemeyle değnek tercih edebilirsiniz. İskeleti sırasında iç içe geçirme kısımları için bant ve ipliğe ihtiyacınız olacaktır. Sonrasında evde bir kağıt, dergi, gazete veya plastik gibi bir eşya yardımıyla iskeleti saracaksınız.

Son olarak da kuyruğu için upuzun ipliklere ve isteğinize göre kuyruk kısmını şekillendirme eşyalarına ihtiyacınız olacaktır.

Uçurtma Yapım Aşamaları

Malzemeleri ayarladıktan sonra “uçurtma nasıl olmalıdır” sualinin yanıtına oldukça fazla yakındasınız. Ardından da uçurtmanın yapılış sıralamasını gözlemleyerek kuvvetli ve hoş bir uçurtma sağlayabilirsiniz.

1- İskeleti Yapmak

Ayarladığınız değnekleri el testeresi ve ölçüm metresi desteği ile dilediğiniz forma yönelik ebatları kesinleştirdikten sonra kesmeniz lazım. Bunun için biçiminin üçgen mi, kare mi, yoksa elmas mı olacağını belirleyip kenar köşede kendinize bir taslak oluşturabilirsiniz.

Böyle kaç adet ne kadar ölçüde değneğe ihtiyacınız olduğunu saptadıktan ve kesim aşamalarını tamamladıktan sonra bütünleştirme bölümüne geçilir. Bütünleştirme aşamasında ilk önce iple birbirlerine düğümlediğiniz değnekleri ardından birleşim kısımlarından bantlayıp kuvvetlendirebilirsiniz.

2- Çerçeveyi Yapmak

Dayanıklı bir iskele yapımının sonrasında bir de etrafına çerçeve gerekecektir. Bunun için değneklerin dışarı yönelik uçlarına küçük çizikler yapılmalı ve bu çiziklerden ipliği sarmalısınız. Böyle uçurtmanızın etrafını sıkıca sarmalamış olacaksınız.

3- Kağıtları Bantlamak

Uçurtmanıza estetik sağlayacak bölüme geldik. şimdi ise dilediğiniz bir ürün üstüne kurduğunuz iskeleti yerleştirmeniz gerekmektedir. Bu hususta altta yer alan ürünü dilediğiniz bir malzemeyle kullanabilirsiniz; dilerseniz rengarenk bir kağıt dilerseniz gazete parçası isterseniz de bir plastik.

Burada bulunan kilit nokta keseceğiniz bu altlık pozisyonundaki kağıdı doğrarken iskeletin dış bölümünden 2cm’lik parçalar artırarak kesmeniz. Bununla birlikte tutturma işlemi basitleşecek. Kesim işleminin sonrasında parçaları ipliklerden katlayarak bu kısımdan bantlayabilirsiniz.

4- Uçurtma Kuyruğunu Yapmak

Uçurtmanız bundan sonra tam karşınızda şimdi ise basit uçurtma inşasının son adımında uçurtmanın kuyruk bölümünü oluşturacağız. Bunun için ilk önce uçurtmanın üzerine ve alt kısmına bir delik oluşturarak bu iki deliğin ortasından bir ip geçirmelisiniz.

Bu dengeli olması için lazım olacaktır. Sonrasında bu ipliğe takacağın uzunca bir iple uçurtmanızın kuyruğunu oluşturacaksınız. Bu sayede uçurtmanızı kavrayacak ve uçurtmanızı yönlendirebileceksiniz. İsteğine ilişkin olarak uçurtmanızın kuyruğunu hareketlendirebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir