Hastane Ölümlerinde Emboli

Ani meydana gelen ölümler ya da ameliyatı iyi geçmiş hastaların kaybedildiği haberleriyle sık sık karşılaşıyoruz. Ölen kişilerin hiçbir hastalığı olmaması çoğumuza şaşırtıcı gelse bile bu kayıpların ciddi nedenleri var.  Toplardamarlarda pıhtı oluşması ve emboli şeklinde akciğere gitmesi bu nedenlerin en önemlisi arasında sayılıyor.

ölüm

ölüm

 Hayat Kaybında Oran % 12

Bu sorunun tedavi edilmemesi her üç hastadan birinin kaybedilmesi anlamına geliyor. Bu oran kanserden bile yüksek. Emboli zaten  dünyada da önemli ölüm nedenleri arasında gösteriliyor. Derin toplardamar sisteminde pıhtı oluşmasının tıbbi adı “Derin ven trambozu”. Kısaca DVT. En büyük risk grubu hastanede yatan hastalar, büyük ameliyat geçirenler, hatta genetik olarak ailesinde bu sorunu yaşayanlar.

ölmek

ölmek

Emboli sonucu hayat kaybı bizdeki kayıtlarda genellikle kalbe bağlı ölüm olarak geçiyor, bu yüzden güvenilir istatistikler pek yok. Emboli göğüste yan ağrılar, nefes darlığı ve öksürük gibi belirtiler gösteriyor ama kesin tanı ancak bilgisayarlı tomografi ile konabiliyor. En önemli nedeni ise hareketsizlik. Çünkü toplardamardaki kan akımının yavaşlayıp pıhtılaşması ile oluşuyor. Bu sorun nadiren kollarda ve bacaklarda olan toplardamarlarda da gözüküyor. DVT, toplumda genel olarak binde bir oranında görülürken hastanede yatanlarda bu oran çarpıcı bir artışla yüzle ellilere kadar çıkıyor. Oysa kolay alınabilir tedbirlerle önemsiz hale getirilebiliyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir