Silivri’de Gezilecek Yerler

İstanbul’un denize kıyısı bulunan en çok tercih edilen ilçelerinden olan Silivri, bununla birlikte İstanbul’un en tanınmış yazlık alanlarından birisi olaraktan tanınmakta. Havaların sıcaklamasıyla birlikte yazlıkçıların evlerine göç sağladığı ilçe, gezmenlerin, günlük veya hafta sonu seyahatlerinin gözdesi.

silivride gezilecek yerler

Yaz aylarında, özellikle belirtecek olursak hafta sonu güneş ve denizden yararlanmak isteyen bireylerin resmen odak noktası. İstanbul merkeze yakın bir yazlık alanı bulunması vasıtası ile yazlıkçıların İstanbul’da bulunan iş yerlerine sabah erkenden gidip akşam geri döndüğü karlı bir hale uygun.

Bölgede güneşin ve denizin keyfini yaşamanın yanında mühim bir tarihe uygun ilçenin geçmişi ve turistik bölgelerini gezerek kıymetli vakit biriktirebilirsiniz.

Silivri’nin Gezilecek Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri

Yıllardan beri ticari seçenekleri üzerinde ortaya çıkması ve doğal bir liman özelliği bulunması nedeniyle benliğini muhafaza eden Silivri, Antik Çağın’da en değerli beldelerden biri olmuş. Antik zamanındaki ismi Selymbria veya Selybria olarak bilinen ilçe tarihçesinin türlü zamanlarında bir hayli fazla medeniyetin egemenliğine geçmiştir.

Bölgeye dahil olmayan ulus kalmamış diye düşünebilirsiniz. Şu ana gelene kadar Persler, Megaralılar, Traklar, Hunlar, Spartalılar, Makedonlar derken, Bizanslılar, Romalılar da sonuç itibariyle Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır. Silivri’nin geçmişi, Prehistorik Döneme uzanmaktadır. Kenti bölgeye ilk olarak ismini veren Traklar kurmuştur.

Bizans döneminde tanınmışlığı daha fazla artan kent, bazen Ostrogotlar’ın istilalarına maruz bırakılmış. Ayrıca bu istilalarda bir hayli fazla zarara giren bölgeye Anastasius olaraktan bilinen bir kale duvarı da yapılmıştır. 1300’lü senelerin başlarında da Osmanlı bölgesi olan Silivri, bu oldukça türlü kültürel çakışmanın yoğunlaştırılan tarihi ile enteresan bir ilçe.

Silivri Kalesi (Selymbria Kalesi)

Kalenin Antik zamanındaki ismi Selymbria Kalesi olaraktan bilinmektedir. Bizans zamanından günümüze uzanan bir yapı olan kale, Bizans mimarisinin niteliklerini çıkaran hoş bir tarihi yapıt. Osmanlı zamanında türlü tamirata maruz kalmış olan yapı Silivri’nin görülmeye şayan tarihi eserlerinden birisi bilinmektedir.

Dörtgen şeklindeki kalenin Güney tarafı denize dik olaraktan uzanmış kayalıklardan meydana gelen doğal bir duvar biçiminde. Diğer tarafları ise yüksek duvarlarla çevrelenmiştir. Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen kale ortamı içinde yorgunluğunuzu atıp rahatlayacağınız sosyal bir tesis bulunmakta.

silivride gezilecek mekan önerisi

Mimar Sinan Köprüsü

Silivri ilçesinin en çok tercih edilen tarihi eserlerinden birisi olarak bilinen Mimar Sinan Köprüsü 1568 senesinde, Sülüklü Dere şeklinde de bilinen Silivri Çayı üstüne kurulmuştur. Mimar Sinan’ın yapıtlarından birisi olan köprü, tarihi yapısının tarumar olmaması adına araç girişine kapatılmıştır. Mimar Sinan Köprüsü Eski İstanbul Edirne yolu üzerinde bulunmakta.

Silivri Çarşısı

Silivri’nin göbeğinde, Piri Mehmet Paşa bölgesinde olan Silivri Çarşısı, çağdaş alış veriş mağazalarının yanında tarihi ve köhne dükkânların da bulunmuş olduğu tatlı bir kıyı kasabası çarşısı olaraktan keşfedilip, görülmeye şayan mekanlardan biri.

Besin, aksesuar ve giyimden, tür tür hediye alternatiflerine kadar birçok unsurun bulunmuş olduğu çarşıda dikkatinizi çekebilecek oldukça cazip hediyelik nesneler bulmanız kolay.

Masal Köy

2015 senesinde, Kınalı bölgesinde, Halil Albayrak Caddesi üzerinde inşa edilen Masal Köy, yemyeşil bir bölgeye yapılmıştır, içerisinde bitkilerin olduğu bir bahçesi, hayvanat bahçesi, oyun ve aktivite kısımları da olan oldukça huzurlu bir mekân. Ortamda Türk lezzetlerine has mantı, kahvaltı, gözleme ve köfte gibi çeşitli lezzetleri deneyebileceğiniz tesisler mevcuttur.

Selimpaşa Sahili

Selimpaşa Sahili, belediye tarafından uyarlanan değişiklikler sonucunda oldukça hoş bir kıyı haline evrilmiştir. Denizde yüzülecek ortamların yanında, hoş bir şekilde dizayn edilmiş piknik alanlarında sevdiğiniz insanlarla oldukça huzurlu vakitler biriktirebilirsiniz.

Silivri Sahili

Belirli bir kısmı park ve çay bahçelerinden meydana gelen Silivri Sahili, özellikle belirtecek olursak bar ve balıkçıları ile oldukça neşeli ve dinamik bir mevki. Yazları, kent insanlarının ve gezintiye çıkan turistlerin hücumuna uğrayan, yemek yemek ve eğlence alanlarında zaman doldurmak için fazla ilgi alakaya maruz kalan Silivri sahili şehrin gözdesi olan alanlardan biri.

At Çiftlikleri

Silivri at çiftlikleri ile ünlü bir koordinat. özellikle belirtecek olursak at binişleri favori etkinliklerden birisidir Ayrıca bu bölgeye at binme etkinliği barındıran hususi turlar da düzenlenmektedir. Geniş arazi ve kırlarda at yetiştiriciliği yapan çiftlikleri seyahat edebilir, at binmenin yanında çiftliklerde olan ve misafirlere faaliyet veren kahvaltı ve mangal alanlarında leziz tecrübeler kazanabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir