Detaylı Araç Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç temizlik işlemi tahmin edilenin tam aksine yalnızca dış kısmının temizlenmesi ve arabanın içini süpürmekten çok daha fazlasıdır. Pekala, ayrıntılı temizleme için bir çizelge oluşturmanız gerekirse eğer hangilerini koymalısınız? Sizin için oluşturduğumuz listeye göz atarak araban için lazım olan temizlik işlemi sağlayabilirsiniz.

detaylı araç temizliği nasıl yapılır örnek

Araç Dışı Temizlik

Pasta Cila Nedir?

Arabaların dış bakımlarını yapabilmek için yalnızca dış kısmını yıkamak yeterli olmaz. Bu nedenden dolayı bazı zamanlarda pasta cila uygulamasıyla araç dışı temizleme daha ayrıntılı şekilde yapılabilir. Cilalama ve pastalama programları iki değişik çeşit prosedür olsa bile birlikte uygulanmaktadır. Pastalama uygulamasında arabanın dış kısmı sertçe sıvı şekilde zımpara işleminden geçer.

Bu prosedür sonrasında aracın boyası kalkınca ise cila yardımıyla parlatılarak boyanın hemen kuruması adına cila yapılır. Böylelikle güncellenen boya daha fazla zaman boyunca dayanıklı duracaktır. Unutmamanız gerekecektir ki pastalama aşaması gerçekleşmeden cila işlemi uygulanmaz.

Camların ve Aynaların Temizliği

Araba kullanırken görme açısı ve niteliği cam ve aynaların temizlik işlemi önemli bir konudur. Her daim rastgele görüş bozukluğu yaratmayacak şekilde ayna ve camınızı temiz tutmanız gerekeceği için ergonomik tavsiyeler aktarıyoruz.

Bu tarz zeminler için geleneksel su ve köpük tercih etmek cam ve aynalarınızda leke bırakmaya neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı içerisinde amonyak olmayan cam temizleyicilerinden sıkabilirsiniz. Sonrasında camı ya da aynaya zarar vermeyecek yapıdaki mikrofiber bez desteğiyle silerek dezenfekte edebilirsiniz.

Araç İçi Temizlik

Araç Koltuk Temizleme

Araba koltuklarında özellikle de döşemelerde tercih edilen kumaşı temizlemek önemli husustur. Tam bu noktada koltuğunuzun deri ya da kumaş olması kullanacağınız ekipmanları kesinleştirecektir. Şayet araç koltuklarınız kumaşsa özel olaraktan geliştirilmiş ilaçları tercih edebilirsiniz. Sonrasında sabunlu su yardımıyla temizleyerek pisliğin oldukça basit giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca deri kumaşlı koltuklar için iz yapmayan özel yapım malzemeleri tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde koltukların ayrıntılı temizliğinin sıkça yapılması biz usta tarafından yapılırsa istek doğrultusunda çıkarılarak ya da çıkarılmadan yapılıyor. Koltuklar tamamen sökülünce metal kısımlar ve raylar daha ayrıntılı şekilde dezenfekte edilir.

Paspas Temizleme

Kauçuk ve halı kumaş çeşitleri değişik temizleme ekipmanları ve durumları gerektirmektedir. Kauçuk yapıdaki paspaslarınızı köpüklü suyla fırçalayarak dezenfekte edebilirsiniz. Aynı zamanda plastik yüzeyli kauçuk ürünler haricinde halı kumaşları da temkinli temizlenmektedir.

İlk önce çırparak tozunu gönderdiğiniz halıyı süpürüp rahat bir teknik tercih edebilirsiniz. Pisliğinden ve tozundan temizlenen halı paspasını gene sabun ve suyla dezenfekte edebilirsiniz.

Havalandırma Temizleme

Aracınızın içini temizlerken havalandırma alanının iyi şekilde işlemesi için ayrıntılı ve detaylı temizlik malzemeleri kullanmanız uygun olacaktır. Bunun için klimanızı en yoğun ölçüde açıp sonrasında detaylı bir temizleyici yardımıyla silebilirsiniz. Benzer şekilde sakız yapısındaki temizleme ürünleriyle ulaşamadığınız alanları dezenfekte edebilirsiniz.

Tavan Döşemesi Temizliği

Değişik malzemelerden uyarlanan tavan döşemesi süngerli ve presli dokular değişik şekilde temizlenmektedir. Araçların tavan kısımlarına genellikle bir hayli fazla kir görünmese de bu döşeme kiri ve tozu biriktirmeye devam eder. Bu hususta dezenfekte üzerinde çalışılırken özellikle de süngerli tavanlara yumuşak davranılmalıdır.

İlaçlanan bir bez yardımıyla, buharla ya da hortum desteğiyle dezenfekte edilir. Gene nazik yapıya sahip tavan döşemesinde çok yaş bulunmayan, hafif nemli bezlerin kullanımı sarkma gibi problemlerin önüne geçecektir.

Kapı İç Döşemelerinin Temizliği

Plastik ya da kumaş döşeme ürünlerinden uyarlanan kapı içi döşemesi oldukça kir tutan alanlardır. Açma kol, camları, düğmeler tarzındaki iç döşeme malzemeleri ayrıntı fırçalar yardımıyla temizlenir. Kumaş parçalar ise buhar desteğiyle pisliklerin gevşetilmesi ve sonrasında silmeyle dezenfekte edilir.

Gösterge Paneli Temizliği

Araba kullanma esnasında gösterge tablosunun temizlik işlemi oldukça fazla mühimdir. Arabayla alakalı sürüş tekniklerine ulaştığınız bu ekranların dezenfekte edilmesi için özenli hareket etmelisiniz. Temizlikte sürekli kullandığınız bezleri aynı sıklıkta yenilemelisin.

Panellerde iz yapan kimyasallar aksine özel olaraktan imal edilen bezleri tercih edebilirsiniz. Tıpkı havalandırma temizlik konusunda tercih edildiği gibi sakız yapısındaki temizleyicilerden de yararlanabilirsiniz.

Direksiyon Simidi Temizliği

Elinizle en sık nüfuz ettiğiniz yerlerden birisi olan direksiyonun hijyenine ehemmiyet vermelisiniz. Bunun için oluşabilecek yağ lekeleri ve kirleri en çok tercih edilen şekilde temizleyici kimyasal ve microfiber bir bez yardımıyla kullanmanız mühimdir. Bununla birlikte temizliği en düzgün şekilde oluşturmak için bu temizlik işlemi sık sık tekrarlamalısınız. Bunun için ekipmanları da arabanızın içinde konumlandırmanız yeterlidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir