En Çok Kahve Üreten Ülkeler

Kahve, dünyada ve ülkemizde sık olarak tüketilmektedir. Kahve, sıralamak olarak çay ve sudan sonra tüketilen içecek olarak bilinmektedir. Petrolden sonra da en çok ticareti yapılan şey kahvedir. İnsanlar dünya genelinde bir yılda yaklaşık olarak yarım trilyon kahve tüketilmektedir.

Kahve bitkisi, dünyada 23. Kuzey ve 25. Güney paralelleri arasında bulunan ülkelerde yetiştirilmektedir. En çok kahve üreten ülkeler 23. Kuzey ve 25. Güney paralellerinde bulunan ülkelerdir. Kahve kuşağı olarak anılan bu paraleller dünya genelinde ticareti yapılan içeceğin temeline ev sahipli yapmaktadır.

Türkiye’de ise Mersin’de kahve üretimi yapılmaya çalışılmış fakat olumlu bir sonuç alınmamıştır. Kahvede bulunan kafein, ilaçlarda, kozmetikte ve kolada bulunur. Kahve aynı zamanda iki ana bitkiden oluşmaktadır. Bu bitkiler Arabica ve Robusta’dır. Dünya üretimin yaklaşık %70’ini Arabica karşılamaktadır. Robusta daha kolay yetişmektedir ve daha ucuzdur.

Dünya’da En Çok Kahve Üreten 4 Ülke

Dünya’da en çok kahve üreten 4 ülke aşağıda listelenmiştir;

  1. Brezilya

Brezilya’da yaklaşık olarak 300.000 kahve tarlası bulunmaktadır. Brezilya tek başına kahve üretiminin %30- 35’ine hâkimdir. Brezilya, kahve üretiminde ise lider ülke olarak bilinir. 1920’li yıllarda üretilen kahvenin %70- 80’ini üretmiştir. Brezilya’da ortalama olarak bir yılda 3.000.000 metrik ton kahve üretildiği bilinmektedir. Brezilya’da Sao Paulo, Parana ve Minas Gerais şehirlerinde kahve ekimi yapılır. Brezilya kahveden 5 milyar dolar gelir kazanmaktadır.

  1. Vietnam

Vietnam’da genellikle blend kahveler bulunmaktadır. Üretimin %15- 20’lik kısmıdır. Vietnam’da, 1975 senedinde 6000 metrik ton kahve üretimi vardır. Vietnam son 40 yıl içerisinde kahve üretimini artmıştır. Vietnam’a gelir olarak 3.2 milyar dolar gelmektedir. Vietnam, kahve ihracatında ise %10,5’luk pazara sahip olduğu bilinmektedir.

  1. Kolombiya

Kolombiya’da ortalama kahve üretimi bir yılda 850.000 metrik tondur. Brezilya’dan sonra akla gelen ikinci ülkedir. Yaşanan iklim değişikli olayı sebebi ile sırasını Vietnam’a bırakmıştır. Buna rağmen hala daha kahve gelen en önemli ülkelerden biri olmakta başarılır. Kolombiya, kahveden 2.3 milyar gelir elde ettiği bilinmektedir. Kolombiya’da kahve ihracatı %8’lik pazara sahiptir.

  1. Endonezya

Endonezya’nın bir yılda ortalama olarak 650.000 metrik ton kahve ürettiği bilinmektedir. En pahalı kahve olan Kopi Luwak Endonezya’nın meşhur kahvelerindendir. Endonezya, 1 milyar dolar gelir elde etmekte ve %3’lük pazar payına sahiptir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir