Hentbol Nasıl Bir Spordur?

Spor, hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiştir. Daha zinde, sağlıklı bir beden için bir spor dalıyla uğraşmak bizi psikolojik olarak da oldukça olumlu etkiler. Son zamanlarda herkes tarafından rağbet gören hentbol, interaktif bir spor dalıdır. Keyifli olmasının yanında, vücudumuzun her yerini hareket ettirdiği için fit kalmamıza da olanak sağlar. Hentbol oyunu ilk kurulduğu zamanlarda futbol stadyumlarında oynanırken, 1951 yılından sonra salon sporu haline gelmiştir. Hentbol, kız erkek fark etmeksizin herkesin oynadığı yaygın bir spor dalıdır. Hentbol, gençlerin odağı haline geldiği için nasıl oynanması gerektiği de bir hayli merak konusu olmaya başlamıştır. Şartları son derece kolay ve anlaşılabilirdir. Hentbol sporu nasıl bir spordur ve nasıl oynanır detaylarıyla inceleyelim.

hentbol

Hentbol, toplamda 14, saha içerisinde 7 oyuncuyla oynan bir takım spordur. 6 kişi sahanın içerisinde bir kişi ise kalede bulunmaktadır. Geri kalan oyuncular ise yedek olarak beklemektedir. Oyun süresi 30 dakika olmak üzere iki devreden oluşmaktadır. Oyun hava atışı yapılarak başlatılır. Savunma yapan takım, hücum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. Kaleci hariç tüm oyuncular topa elle müdahale etmek zorundadır. Kaleci, kaleyi koruyabilmek adına vücudunun her yerini kullanabilir. Oyuncular topla birlikte en fazla 3 adım atabilir, 3 adımdan sonra hareket eden ve topu elden çıkarmayan oyuncu kural ihlali yapmış sayılmaktadır. Böylece topu kullanma hakkı rakip tarafa geçmektedir.

Rakibine faul yapan hentbol oyuncusu, 2 dakika süre ile oyun dışı edilir. Cezası bitince oyuna geri dönebilmektedir. Bu esnada yerine yeni oyuncu almaz, takım eksik oyuncu ile oyuna devam etmek durumunda kalır. Ceza süresi biten oyuncunun yerine farklı bir oyuncu girebilir. Top bir oyuncunun elindeyken başka kimse dokunamaz. Hentbol sahası 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde dikdörtgen bir alandır. Kaleye 9 metre uzaklıkta bulunan kesik çizgiler, serbest atış çizgileridir. Kural ihlali, faul gibi durumlarda penaltılar uygulanır. Penaltı kaleye 7 metre uzaklıktan gerçekleştirilir. İki devre sonunda en çok gol atan takım galip olur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir