Loft Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Günümüz insanı, değişen hayat koşullarına paralel olarak yaşam alanlarında da artık sadelik ve rahatlık arıyor. Zamansız, duvarsız, ferah ve sofistike bir tarz arayanların tercihi ise genellikle loft adı verilen dekorasyon stili oluyor.

 Bu tarzın ortaya çıkışı 1970’lere dayanıyor. O yıllarda, konut sorununa bir çözüm olarak eski fabrikaların, depoların, tahıl ambarlarının hatta ahırların yaşam alanı olarak kullanılması öneriliyor. Bu öneri de, özellikle sanatçı ruhlu ve özgürlüğüne düşkün bireyler tarafından benimseniyor. Böylece dönüşüm başlıyor. Loft tarzın, dekorasyon dünyasında zirve yapması ise 21. Yüzyılın başlarından itibaren oluyor.

 Loft Tarzı Dekorasyon Metruk Yapı Sever

 Loft tasarımın en gözde mekanları genellikle, çatı katları, depolar, eski ve terk edilmiş fabrikalardır. Zira bu tarz dekorasyon, geniş mekanlara, yüksek ve bol ışık alan pencerelere, yüksek ve kirişli tavanlara ihtiyaç duyar.

 Loft En Pahalı Dekorasyon Stillerinden Biridir

 Bu tarz dekorasyonda, daha çok eskimiş, gözden düşmüş mekanların ve az sayıda mobilyanın kullanılması sizi yanıltmasın. Zira bu tarzı yakalamak için ahşabından, metaline, aksesuarından, sanat eserine kadar sofistike unsurları bir araya getirmeniz gerekmekte. Tüm bunların ekonomik bedelleri de ağır olabiliyor. Ayrıca bu tarz için çok geniş bir mekana da ihtiyacınız var. Bu nedenle loft, en pahalı dekorasyon stillerinden biridir.

 Loft Tarzı Dekorasyonun Olmazsa Olmazları

 Bu tarz dekorasyon için:

 -Geniş duvarlarla sınırlanmamış alanlar

 -Endüstriyel dokunuşlar

 -Modern, sofistike ve amaca uygun fonksiyonellikteki mobilyalar

 -Modern sanat eserleri

 -Tuğla duvarlar

 -Yüksek tavanlar

 -Yüksek pencereler

 -Metal aksesuarlar

 -Nötr renkler

 -Modern şömineler ya da büyük sobalar olmazsa olmazlar arasında yer alır.

 Mevcut Mekanınızın Dekorasyonunu Loft Tarza Nasıl Dönüştürebilirsiniz?

 Ev, atölye ya da iş yeri olarak kullandığınız mekanınızı loft tarzda dekore etmek için öncelikle 100 metrekarenin üzerinde ve duvarlarla sınırlandırılmamış bir mekanınız olmalıdır. Bu konuda uygun koşulları sağladıktan sonra dekorasyonunuza başlayabilirsiniz.

 Loft Dekorasyonda Mobilya Seçimi

 Bu tarz için mobilya seçerken en fazla dikkat etmeniz gereken unsur, mobilyaların fonksiyonel özellikler taşıması olmalıdır. Mobilyalar süs unsuru olarak değil amacına uygun bir biçimde kullanılabilmelidir. Zira loft tarzı, az mobilya ile minimalist bir görünüm oluşturmayı hedefler.

 Dev boyutlu kütüphaneler, ahşap ya da metal büyük masalar, yine metal ya da ahşap sandalyeler, geniş ebatlı ahşap ya da metal sehpalar, rahat geniş L koltuklar bu dekorasyon stili için ideal mobilyalardır.

 Nötr Renkler Önemli

 Loft tarzı dekorasyona en fazla yakışan renkler nötr renklerdir. Canlı renkler yerine beton vurgusu yapan grinin tonlarında seçimler yaparsanız daha hoş bir uyum yakalayabilirsiniz. Siyah da bu dekorasyona en fazla yakışan renklerin başında gelir.

 Loft Dekorasyonda Duvar Kullanımı

 Loft tasarımda genellikle, yatak odası ve banyo dışında kalan alanlarda duvar ile ayırma yapılmaz. Yatak odaları da genellikle asma katta konumlandırılır. Yatak odasına çıkış ise ahşap veya metal bir merdivenle sağlanır. Bu merdivenler de dekorasyona ayrı bir hava ve güzellik katar.

 Bu dekorasyon stilinde ana amaç, bakıldığında mekanının kesintisiz olarak görülebilmesidir. Farklı bölümler için belirleme, mobilyalar, halılar ve mekanı çevreleyen duvarların farklı renk ve aksesuarlarla vurgulanmasıyla gerçekleştirilir. Bu tarz dekorasyonda, mekanı çevreleyen duvarlarda beton, taş ya da yıkık tuğla görünümü de hoş detaylar olarak karşımıza çıkar.

 Aksesuar Seçimi

 Loft dekorasyon için en iyi aksesuarlar, dev yeşil bitkiler, sofistike tasarımlı objeler, modern tablolar, bölümler arası geçişi de vurgulayan halılar, doğal ahşap görünümlü objeler, endüstriyel paslı görünümlü ya da parlak metalden tasarımlar olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir