Mide Yanması Şikayetleriniz Devam mı Ediyor?

Mide Yanması Nedir?

Son zamanlarda bazı kişilerde sıkça görülmeye başlanan bu sorun midedeki asidin yemek borusuna kadar gelerek ve oradan da gırtlak bölgesine ulaşması ile oluşan kişide uyanan ekşilik ve midedeki yanma hissiyatıdır.

Mide Yanması

Mide Yanması

Mide Yanması Sebepleri

Bazı gıdalar mide yanmasına neden olabiliyor. Bunlardan bazıları soğan, domates, sarımsak , baharatlı yemekle, nane kızartma türleri ve benzeri besinlerdir. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa mide yanması sorununu tetikleyen bu gıdalardan kaçınınız.

Mide Ağrısı

Mide Ağrısı

Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilebilir?

Size önerebileceğimiz ilk yöntem tabiî ki doktor tavsiyesi üzerine alınan ilaç tedavisi yöntemidir. Günlük hayatı negatif etkileyen bu hastalıktan tamamen arınmak için devamlı ilaç tedavisi işe yarayabilir.

Mide Sorunları

Mide Sorunları

Bir de endoskopik tedavi yöntemi bulunur. Çok yaygın uygulanmasa da bazı kişilerde faydasını göstermiş bir yöntemdir. Ciddi derecedeki kişilerde cerrahi müdahalelerden de yararlanabiliniyor.

Mide Yanmasını Engellemek İçin Hangi Önlemler Alınmalı?

Dar kıyafetlerden uzak durun ve kilo almamaya çalışın.  Çünkü reflü hastalığı temelinde kan basıncı artışı yatıyor. Ayrıca dar kemer de kullanmamalısınız. Keza sayılan kızartma, fazla baharat içeren yiyecekler, çikolata gibi gıdaları tüketmemelisiniz.

Mide Sorunlarına Çözüm

Mide Sorunlarına Çözüm

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir