Parke Görünümlü Seramik Modelleri

Geçmişten günümüze ahşap yer döşemeleri dekorasyon işlerimizde mutlaka yer almıştır. Eski zamanlarda evlerin dış cephelerini de ahşap ile kaplarlardı. Ahşap estetik olarak göze hitap eden bir dekorasyon seçeneğidir. Nüfus çoğaldıkça evlerin sayısında da artış yaşandı. Endüstriyel ürünler inovasyon adı altında değişimler yaşadılar. Parkelerde bu değişimlerden nasibini aldı. Ahşap parkeler bakımları zordu. Yıllar karşısında çizilmeler, yerinden çıkma, böceklenme gibi problemler ile karşılaşıldı.

Eski Model Ahşap Parkeler Nelerdir?

Eski binalarda hala karşımıza çıkan ahşap parkeler günümüze kadar varlıklarını sürdürdüler. İsimlerini de birçoğumuz duymuşuzdur. Balıksırtı modeli, düz, çapraz, verev gibi ince ahşapların çeşitli desenlerle bir araya gelerek oluşturduğu modellerdir.

Bu modeller genellikle kuru zeminlerde kullanılır. Örneğin salon, oturma odası, yatak odası, çocuk odası gibi. Islak zeminlerde su ve nem aldığı zaman şişme, kabarma gibi problemler yaratacağı için ıslak zeminlerde kullanılması çok da doğru olmuyordu.

Zaman içerisinde ahşap görünümünü çok sevdik. Ancak evimizin her yerinde kullanamadık. Tasarımcılar madem insanlar bu ahşap görünümünü çok sevdiler neden ıslak zeminlerde de uygulanabilen versiyonunu yapmayalım diye düşündüler.

Parke Görünümlü Ne Demek?

İnsanların parkeye bakış açısı genişledikçe parkelerin ıslak zeminlerde de kullanılması kaçınılmaz oldu. Bazı parkeler suya dayanıklı ahşap parkeler üretildi. Bu parkeler eski model parkelere göre çok daha dayanıklıydı ama yine de evin balkonları dahil kullanılmıyordu.

Tasarımcıların arz talep meselesine karşılık olarak özellikle işyerlerinde, balkonlarda, kafeteryalarda, sahil kenarlarında, ev içlerinde, tuvalet ve banyolarda kullanılmak üzere başka bir model üretmeleri gerekiyordu.

Parkelerin olumsuz yönlerini olumlu yöne çevirecek olan seramikler çok iş göreceklerdi. Seramiklerin üzerine baskı yapmak ve istenilen deseni vermek üretim aşamasında çok kolay bir işti. O zaman parke deseni de seramik yüzeye basılabilirdi. Parke görünümlü seramik ismini buradan almaktadır.

Parke Görünümlü Seramik Modeller Nelerdir?

Bu model seramiklerin firmalara göre isimleri değişkenlik gösterir. Ama ana başlık olarak sıralarsak;

 • – Mat modeller
 • – Parlak modeller
 • – Rektifiye modeller

Mat ve Parlak Modellerin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

 • Mat modeller ahşap dokuya daha çok benzerlik gösterir. Ofiste, ıslak zemin olan her yerde, kısacası istediğiniz tüm zeminlerde bu seramikleri kullanabilirsiniz.
 • Mat parkeler kayma yapmayacağı için daha güvenilirdir.
 • Parlak modeller duvar dekorasyonları için aha uygundur.
 • Seramik Olmasının Avantajları Nelerdir?
 • Seramikler dayanıklı malzemelerdir. Suya ve neme dayanıklılardır.
 • Seramik modeller kullanılarak ısı yalıtımı yapılabilir.
 • Çok dayanıklı malzemedir. Uzun yıllar deforme olmadan kullanılabilir.
 • Kırılan kısım sağlam seramikle değiştirilebilir.
 • Çizilmelere dayanıklıdırlar.
 • Nem alarak kabarma ve yerinden çıkmalara karşı dayanıklıdır.
 • Küf oluşturmaz.

Ahşap Görünümlü Parke Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Dekorasyona uygun modeli seçmelisiniz. Renk olarak seramiklerin baskın mı yoksa daha yumuşak bir görünümünde olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Eşyalarınız koyu renkliyse zemin rengini daha açık tonlarda seçebilirsiniz. Eski model ahşap desenler balık sırtı, düz, çapraz gibi desenleri de seramik modellerde bulabilirsiniz.

Kaygan bir zemin sizin için tehlike oluşturacaksa mat modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Seramiklerinize verdiğiniz önemi kesinlikle o işi yapacak ustaya da vermelisiniz. Usta olmayan ellerde seramikleriniz gerçek güzelliklerini göstermeyecektir. Usta ellerde ise tüm ihtişamı ile dümdüz bir seramiğe sahip olacaksınızdır. Kimse girintili çıkıntılı görüntü istemez.

Modelleri detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Dekorasyonunuz için en uygun olanını ve bütçenize göre olan modeli bulmalısınız. Daha sonra göreceğiniz model için “keşke bu olsaydı” demek istemezsiniz.

Rektifiye Seramik Ne Demektir?

Rektifiye seramikler mekanlarda bütünlük sağlaması amacıyla kenarları taşlanmıştır. Diğer seramiklere göre daha pahalıdırlar. Mat, parlak, yarı parlak, saten, porselen gibi çok çeşitleri mevcuttur. Boyut sorununu çözmek için tercih edilebilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir