Küçük Oturma Odaları İçin Dekorasyon Fikirleri

Yaşanılan evlerin iç dekorasyonları ve dizaynları oldukça önemlidir. Evler insanların içini açacak ve sımsıcak hisler oluşturacak mekanlar olmalıdır. Günü yoğun temposunun ardından eve gelip dinlenmeyi herkes ister. Bu bağlamda yaşanılan ortamın huzurlu olması çok önemlidir. Genel manada ev içerisinde en çok kullanılan bölümün oturma odası olması sebebiyle oturma odalarına yapılacak yenilikler oldukça önem arz etmektedir.

Oturma Odasına Yemek Masası Koyulur mu?

Genellikle yemek masaları misafir ağırlamak ve ev halkına hizmet etmesi açısından evlerin salon bölümüne konmaktadır. Fakat küçük metre kareli ve az odalı evlerde oturma odalarına da yemek masaları konulabilmektedir. Yemek masası oturma odasında kullanılacağı zaman alanı daraltmaması ve boğmaması sebebiyle daha küçük tercih edilebilir.

Misafiri bol ve kalabalık olan evler için yemek masalarının büyük olması gerekmektedir. Bu bağlamda katlanabilen ya da uzayıp kısalabilen yemek masalarını tercih etmek önemlidir. Çalışma odası yapılamayacak evlerde oturma odasına koyulan yemek masaları aynı zamanda çalışma masası işlevi de görebilmektedir. Bu bağlamca çok amaçlı ev eşyaları daima hayatı kolaylaştırır.

Küçük Oturma Odaları Nasıl Daha Ferah Gösterilir?

Küçük oturma odalarının en büyük problemi belki de boğucu hissiyatı vermesidir. Oysa seçilen eşyalar bu durumu tamamen değiştirebilir. Küçük oturma odalarında dikkat edilmesi gereken önemli şeylerden bir tanesi kullanılacak mobilyaların aşırı büyük olmasını engellemektir. L koltuklar bu odalar için ideal olabilir.

Takım mobilyalar almak yerine evin hacmine göre oturma grubu alınabilir. Bir üçlü koltuk ve bir berjer oturma odaları için idealdir. Kullanılacak mobilyaların rengi odanın ferah görünmesi için açık renkli olmalı ya da canlı renkler kullanılmalıdır. Örneğin turuncu bir berjer ve yeşil bir üçlü koltuk odayı ferah gösterecektir.

Küçük Oturma Odalarında Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Masa konulması zorunlu olan oturma odaları için halı seçerken, masanın olduğu bölüme halı serilmemesi gerekir. Masa altına serilecek halı odayı olduğundan daha küçük gösterecektir. Tercih edilecek halı olabildiğince açık renkli olmalıdır. Tek renk kullanmak odayı geniş gösterebilir. Kullanılacak halılar baskılı halılar olması halinde odayı olduğundan küçük gösterecek ve karmaşık bir görüntü oluşturacaktır. Tercih edilecek halının odadaki diğer eşyalarla bütünlük sağlaması da oldukça önemlidir. Kullanılacak mobilyalara göre halı seçimi yapmak doğru olacaktır.

Küçük Oturma Odalarında Televizyon Ünitesi Olmalı mı?

Televizyon gerek haberlerin takibi gerekse dinlenme saati olarak hemen hemen her evde bulunan bir eşyadır. Küçük oturma odalarında ise yerden tasarruf edebilmek için televizyonların duvara monte edilebilir olması tercih edilir. Televizyon ünitesi kullanılacak olursa ayaklı olanlardan değil duvara monte edilebilen ünitelerden olması mevcut alanın verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Küçük Oturma Odaları Nasıl Dekore Edilmelidir?

Öncelikle oturma odasında yerden tasarruf etmek oldukça önemlidir. Bu bağlamda çok işlevli eşyalar kullanmak gerekmektedir. Önemli olan maddeler şu şekilde sıralanabilir;

 • – Küçük mobilyalar tercih edilebilir.
 • – Kitaplıklı ve duvara monte edilen televizyon üniteleri kullanılabilir.
 • – Kullanılacak halı koltuk altlarına ve masa altına gelmeyecek boyutta ve sadece ortada durabilir.
 • – Orta sehpa kullanılmamalı, koltuk sehpalar tercih edilebilir.
 • – Açık renkler kullanılabilir.
 • – Yeşil bitkilerle oda zenginleştirilebilir.
 • – Alçak aydınlatma kullanılmamalı, spot ışıklar tercih edilebilir.
 • – Berjer üstü lambader kullanılabilir.
 • – Bol aydınlatma kullanılabilir.
 • – Açık renkli ve minimal dekoratif eşyalar kullanılabilir.
 • – Aynalı duvar aksesuarları tercih edilebilir.

Yaşam alanlarını güzelleştirmek kişilerin elinde bulunmaktadır. Sıcak ve ferah bir alan oluşturabilmek adına kişiler kendi evlerine uygun renk ve modelde eşya seçebilmektedir. Eşyalara uygun duvar boyası kullanmak da oldukça önemlidir. Kullanılacak boyanın evin genel havasına uygun olması gerekmektedir. Televizyon ya da kitaplık konulacak bölüm diğer duvarlardan farklı bir renge boyanabilir.

Bu eve derinlik katacaktır. Küçük oturma odalarında malzemeler oldukça az yer kaplayacak şekilde ve çok amaçlı tercih edilmelidir. Seçilecek eşyaların mümkün olduğunca tek renklerden oluşması odayı aydınlık gösterecektir. Kullanılacak ev aksesuarları açık renkte ve minimal seçilmelidir. Aksesuarlar evlerin takılarıdır denilebilir. Ne kadar şık ve abartıdan uzak olursa o kadar asil duracaktır demek mümkün olacaktır.

Bu bağlamda seçilecek dekorasyon malzemeleri oda ile bütünlük sağlayabilecek ve aynı zamanda zarif durabilecek şekilde yerleştirilmelidir. Odanın tamamının uyum içerisinde olması küçük oturma odalarını ferahlatmak için avantajlı bir durumdur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir