Saç Dökülmesini Tetikleyen Sebepler Nelerdir?

Saç dökülmesi hemen hemen birçok kişinin ortak sorunudur. Saç dökülmeleri sonucunda yenilenmeyen saç kökleri sebebi ile kellikte zaman içinde görülebiliyor. Günümüzde uygulanmakta olan saç ekim uygulamaları her en kadar bu soruna çözüm olarak görülse de asıl gerekli olan dökülmenin önüne geçmektir. Saç dökülmesini tetikleyen birçok sebep vardır. Bunun yanı sıra saçların kırılması, matlaşması da zaman içinde sıkıntı yaratabilir. Bunun sebepleri arasında kışın kullanılan fön makineleri, yazın havuz kloru ve aşırı g

üneş yer alıyor. Saç kaybına sebep olan bu uygulamalar direk olarak saç dökülmesine sebep olmasa da saçın güçsüzleşmesine sebep olur.

erkeklerde saç dökülmesi

erkeklerde saç dökülmesi

Saç Boyatmak

Saçların farklı renge dönüşmesini sağlayan saç boyaları direk olarak saç dökülmesine sebep olduğu söylenebilir. İçeriğinde bulunan kimyasallar sebebi ile saç köklerine zarar vererek zaman içinde kelliğe dahi neden olabilirler. Özellikle sık sık saç boyatan kişilerin bu konuda sıkıntı yaşamaları muhtemeldir.

Vitamin Eksikliği

Saçlar için oldukça önemli olan H vitamini ve B9 vitaminin eksiliği saç dökülmelerine sebep olarak görülebilir. Saçlarda matlık ve koparak dökülmelerde bu vitaminlerin eksiliği sebebi ile yaşanabilir.

saç dökülmesi

saç dökülmesi

Kansızlık

Kansızlık saç dökülmesine sebep olan bir durumdur. Fakat kansızlık içinde B9 vitamini eksikliğine bakılması öneriliyor. B9 vitamini eksiliği hem kansızlığa sebep olabilir hem de saç dökülmelerinin yaşanmasına nedendir. Bu sebep ile vitamin yönünden eksiklik var ise bunun giderilmesi önemlidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir