Sıva Nasıl Yapılır?

Bir inşaatın bitiminden hemen sonra kaba işçiliğin ardından ince dokunuşların yapılması için ilk önce sıva yapmak gerekir. Yalnızca inşaatı güvenliği sağlamak için değil, bununla birlikte ardından beliren tüm katların sağlamlaşmasını sağlayan sıvanın yapısını iyi ayarlamak oldukça fazla mühimdir.

Hem de yalnızca çimento aksine bununla birlikte kireç tarzında farklı malzemelerle yapıldığı için de sıvanın kullanımı da olabildiğince kolay. Sıva nasıl olmalıdır ve hangi çeşit zeminlere yapılır diye merak ediyorsanız bu makalemiz tam da size yönelik!

sıva nasıl yapılır

Sıva Çeşitleri Nelerdir?

Sıva modelleri kullanıldıkları alana yönelik iç ve dış olaraktan iki türe ayrılmaktadır. İç sıvalar merdiven, duvar, kolon, tavan gibi içeri kısımlara yapılarak duvar boyama aşamasına başlarken hazır hale bürünmesine destek olmalıdırlar.

Bunun yanında yalnızca dekoratif hedefli tercih edilen sıvalar da halihazırda. Dış sıvalarsa bir apartmanın zeminine kullanılarak, yalıtım, boyama gibi ürünlerle kaplama için hazır hale getirmek adına tercih edilirler.

Sıva Harcı Nasıl Hazırlanır?

Sıva yapımında alçı ya da harçla yapılan karışımlar vardır. Harçla uyarlanan karışımları dile getirecek olursak bunları ince ve kaba sıva olaraktan ayırmak mümkün. Kaba sıva 3mm’lik süzgeçten geçirilerek iki katman olarak yapılan karışımdır ve binaların yapılışı sırasında duvarlar örülünce tercih edilir. Sıklıkla korumacı vazifeye sahiptirler.

Kaba sıvanın harcını oluşturmak için gereken ürünler:

1 tatlı kaşığı çimento

2 tatlı kaşığı toz kireç

9 tatlı kaşığı kum

Toz kirecin bu karışıma katılımı olabildiğince mühimdir. Bunların nedeni ise kireç harcın sağlamlaşmasını, dağılmasını ve içeriği sebebiyle küf tutmasına engel olan en değerli malzemedir. Sıva aşamasına başlarken öncesinde yapılacak olan alanın bütün istenmeyen maddelerden temizlenmesi oldukça önemli.

Moloz, toz, talaş tarzındaki ürünlerin seçilmesi ve zeminin kazınıp istenmeyen maddelerden kurtulması gerekecektir. Sonuç itibariyle ise zeminin tamamen kuru olması harcın iyi tutması adına en büyük öneme sahip kriteridir. Yalnızca harcı işleme öncesinde bir fırça desteği ile yüzeyi ıslak hale getirmelisiniz.

İnce sıva ise harcın tahminen olaraktan 5mm kalınlıkta olduğu kumdan yapılan karışıma denmektedir. Daha fazla kaba sıvanın ardından kalan açıklıkları kapatmak, yüzeyi parlatmak ve iç ortama daha güzel bir tasarım ayarlamak için tercih edilir.

Şayet ince sıvanızı kaba sıvanın üstüne uygulayacaksanız kesinlikle daha ince formda olduğuna emin olmanız gerekir, yoksa eğer sıvanız zeminde durmaz ve zaman içinde ayrılarak dağılmaya neden olacaktır.

İnce sıva yapımında ise harmanlanan ürünler:

1 ölçek çimento

2 ölçek toz kireç

11 tatlı kaşığı kum

Şayet sıvanızı iç ortamda uygulayacaksanız pencerelere damlamasını önlemek adına önleyici bantlar tercih edebilirsiniz. Tıpkı kaba sıvada olduğu gibi ince sıvada da kullanım evveli kuru ve yoğun zeminlerin ıslak hale getirilmesi çok önemli.

Daha fazla kaba sıva sonucu giderilmeyen aralıkları temizlemek için tercih ediliyor olsa da bundan sonra bu dönemde ince sıvayla bir çok dekoratif dizayn keşfetmek oldukça mümkün. Hem de binaların olağan görüntülerini yansıtması nedeniyle de yalın bir ambiyans vermektedir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir