Stoneware Nedir? Stoneware’in Başlıca Özellikleri

En iddialı sofların trend ürünü stoneware güzünümüzde birçoğumuzun mutfağında bulunmaktadır. Enfes yemekler için gösterişli ve zarif bir sunu olanağı sağlayan “Stoneware ürün nedir?” sorusu oldukça merak uyandıran konulardan bir tanesidir.

Seramik ve porselen arasında bulunan farklılıktan stoneware ürünün bakım aşamalarına kadar ayrıntılı araştırma içerikli makalemizi inceleyerek mutfak sunumlarında bir farklılığa gidebilirsiniz.

stoneware nedir

Stoneware Çamuru Nedir?

İlk önce Türkçede halen kesin bir cevap bulamayan kelimeye bakarak stoneware nedir, sualine bir yanıt verelim sizlere. Tıpkı bir taş misali birçok bölgesel etkene sağlam ve mutfakta kullanılacak teknolojilere uygun olacak bir üründür.

Çağdaş bir yöntemle taşlı kilden imal edilen stoneware bu dönemde cam ya da yarı cam seramik şeklinde de biliniyor. Özellikle de mutfak araçlarında sevilen bir ürün çeşidi olaraktan önümüze gelen stoneware’i daha ayrıntılı inceleyelim.

Stoneware’in Özellikleri

Kuvars, kil ve kaolin tarzındaki ürünlerin birleşimi olan stoneware, ilk başta sağlam oluşuyla istenilen bir üründür. Stoneware çamur biçim verilmesinin ardından yoğun sıcaklıktaki fırınlarda son halini alıp adına yaraşır şekilde bir taş yoğunluğunda sert bir hal alarak sağlamlaştırılır.

Fazla işçiliğe maruz kaldığı için vuruş ve düşme gibi şiddetlere yönelik yüzey kısmında kırılma yaşanması daha düşük olabilir. Işığı porselen ve seramiğe yönelik olabildiğince az geçirir, bu nedenden dolayı mutfak sunumlarında daha dayanıklı bir görünüm de yansıtabilir.

Stoneware Sağlıklı mı?

Yoğun sıcaklıktaki fırınlarda pişirilen ve üstüne sırlanma yapılan stoneware yemek takımı ve tencereler kullanış bakımından tamamen sağlıklıdır. Hem de yalnızca yemek sunumunda değil, bununla birlikte fırın ya da ocakta pişirme gibi durumlarda oldukça güvenli kullanmak mümkün. Non-toxic özelliğiyle seneler boyunca mutfağınızda size dostluk edebilirler.

stoneware nedir başlıca özellikleri

Stoneware Ürünler Nasıl Temizlenir?

Taş yapısında bir ürün olaraktan tamamen sağlam olan stoneware aletlerini dezenfekte ederken fırça, tel, sünger misali araçlarını tercih edebilirsiniz. Fakat özen gösterilmesi gereken bir husus stoneware yemek servisleri ve tencereleri için sabun gibi kimyasal malzemelerden uzak durmak mühimdir.

Stoneware, Porselen ve Seramik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mutfak pişirme ve sunum araçlarını yaparken en sık ayırırken zorlanılan mevzu ürünlerin yapımında kullanılan malzemelerdir. Geleneksel bir münakaşa olan seramik ve porselen farklılıklarına bu yazımızda stoneware ürününü de koyuyoruz. Seramik ve porselen ürünün esas malzemesi killerdir. Kile takviye edilen malzemelerse seramik ve porselen farkını oluşturmaktadır.

Porselenin içi daha şeffaf ve ince yapılıyken, seramik ürünün ışı geçirmez ve kalın yapıda olacağını görebilirsiniz. Stoneware çamur hem seramik hem porselen malzemelerden daha canlı fırınlarda prosedür gördüğünden kumtaşlarının dış cephesindeki sırları cama dönüştürerek cam bir tasarım sağlayacaktır.

Seramik ve porselen ürün çeşitlerinde beyaz bir netice elde ederken stoneware ürün çeşitlerinde daha çok taş ve kil rengine yönelik bir netice görülebiliyor. Taş misali yapısıyla kuvvetli, gözeneksiz ve serttir. Bu durumlar vasıtası ile bulaşık makinesi, mikrodalga fırın, fırından çıkan ısıya yönelik sağlamlık göstermektedir. Bununla birlikte ısıyı diğer toprak kap çeşitlerine yönelik orantılı şekilde dağıttığından çay ve kahve içmek için uygun bir formdadır.

En Şık Stoneware Takımlar

Sıklıkla sağlamlığı ve fonksiyonel kolaylıklarından bahsetmiş olduğumuz stoneware yemek seti aynı vakit estetiksel bağlamda sunumlara zenginlik sağlayacaktır. Özellikle de geleneksel dizayn anlayışına uygun önümüze gelen stoneware tasarımın değişik çeşitlerini görsel birikimlerimizde görebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir