Teknolojiyi Nasıl Doğru Kullanabiliriz?

Teknoloji hayatımıza öyle bir giriş yaptı ki artık onsuz bir hayat düşünmek pek mümkün değil. Önce yalnızca radyolardan gelen sesler derken buna görüntü eklendi. Ardından bu görüntüler önce evimize ardından cebimize girdi. Teknolojinin altın çağlarını yaşadığı bir dönemdeyiz ve son hızla gelişmeye devam ediyor.

Teknoloji hayatımıza birçok kolaylık getirdi. Artık bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bir şeyi merak ettiğiniz zaman tek yapmanız gereken elinizi cebinize atıp telefonu çıkarmanız ve merak ettiğiniz şeyi internete sormanız. Ancak bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir dönemde insanların çok büyük bir kısmı teknolojiyi aşırı verimsiz kullanıyor.
teknoloji
Vaktimizi gereksiz videolar ve sosyal medya ile öldürüyoruz. Birçok insan için şartları eşitleyen herkesin istediği bilgiye ulaşmasını sağlayan interneti adeta bir zaman öldürme aracı olarak kullanıyoruz.

Teknolojiyi nasıl doğru kullanabiliriz?

Peki, teknolojiyi doğru kullanmak için ne yapmalıyız? Ondan en yüksek verimi nasıl alabiliriz?
Öncelikle internette zaman geçirdiğiniz siteleri inceleyin. Size bir şey katacak, ufkunuzu genişletecek ya da bakış açınızı değiştirebilecek sitelerde mi vakit geçiriyorsunuz yoksa sadece zaman öldürmenizi sağlayan ve size hiç bir şey katmayan yerlerde mi?

Eğer zamanınızın büyük bir bölümünü size faydalı olacak sitelerde değerlendiriyorsanız zaten doğru bir teknoloji kullanımız var. Fakat ikinci seçeneğe uyuyorsanız düzeltmeniz gereken bazı şeyler var.

İlk olarak ilgi alanlarınızı ve hobilerinizi belirleyin. Nelerden hoşlanıyorsunuz, nelere ilgi duyuyorsunuz?
Ardından bu konularda kendinize bir şeyler katabileceğiniz siteleri araştırmaya başlayın. Mesela gitar çalmayı öğrenmek istiyorsunuz. O zaman Youtube gibi platformlarda gitar öğreten videoları araştırmaya başlayın. Ardından size en uygun olan kanalı seçip videolarını izlemeye başlayın.

Günümüzde internet artık öyle bir yer ki hem ilgi alanlarınız hakkında daha fazla bilgi edinebilir hem de yeni ilgi alanları keşfedebilirsiniz.

Yeni deneyim ve fikirlere açık olun.

Vaktinizi sınırlandırın

Peki sosyal medyada hiç mi vakit geçirmeyelim diyebilirsiniz. Elbette sosyal medyayı da kullanabilirsiniz. Yalnızca kendinize bir sınır koymayı unutmayın. Örneğin günlük olarak maksimum 2 saatinizi sosyal medyaya ayırabilirsiniz. Fakat unutmayın ki sosyal medya bir bataklık gibi. Kendinizi bazen oraya kaptırıp zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebiliyorsunuz. Siz kendinizi bu bataklığa kaptırmak yerine teknolojiyi doğru ve verimli kullanan bir birey olmak için çabalayın.

Teknolojiyi takip edin

Şunu tekrar belirtmek isterim ki artık bir teknoloji çağında yaşıyoruz. Geleceğin mesleklerini belirleyen bugünün teknolojisi. Bu sebeple teknoloji doğru bir biçimde kullanırken ondan haberdar olmayı da unutmayın. Teknolojik gelişmeleri takip edin ve o konularda fikir sahibi olun. Teknolojiyi en doğru kullanmanın yolu onu çok iyi tanımak ve nerelerde vaktini geçirip nerelerde zaman kaybetmemen gerektiğini bilmekten geçer. Teknolojinin sizi ele geçirip vaktinizi öldürmesine izin vermeden onu tanıyarak ve doğru kullanarak siz teknolojiye hükmedin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir