Araç Yakıt Tasarrufu Önerileri

Araçlar hayatımızın olmazsa olmazıdır. Ulaşımı kolaylaştıran, bir yerden başka bir yere gitmemizi en konforlu hale getiren uzuvlardır. Rahatlığının yanında maalesef ki zaman zaman zorlukları da beraberinde getirebilir. Araç yakıtı bu zorlukların başında gelmektedir. Günden güne araçlara yakıt takviyesi yapmak daha zorlu bir hale gelmiştir. Yakıtlar oldukça maliyetlidir aynı zamanda çabuk tükenirler. Aracın yakıt kullanımı birçok etkiye göre şekillenir. Bazı durumlarda farkında olmadan gereksiz yakıt harcayabiliriz. Araç yakıtının tasarrufu için yapılması gereken birkaç önemli unsur vardır detaylarıyla inceleyelim.

Aşırı Hızdan Kaçının

Yüksek hız her zaman olduğundan fazla yakıt kaybına sebebiyet verir. Aynı şekilde araç çok yavaş hareket ederse şayet bu da fazla yakıt kaybına neden olur. Mümkün oldukça araç hareket halinde iken aşırı hızdan kaçının. Aksi takdirde motor çok fazla yorulacağından size daha çok yakıt kaybettir. Yani aracınızı ne kadar yüksek hızla kullanırsanız, yakıt tüketimi de bununla doğru orantılı olarak artacaktır.

Yakıtın Sızdırmadığına Emin Olun

Araç kontrolü son derece önemli bir aşamadır. Kullanmadan önce mutlaka yakıt deposu kontrol edilmelidir. Yakıtın sızmaması için periyodik bakımlara özen göstermek gerekir. Yola çıkılmadan önce aracı detaylı bir şekilde incelemekte fayda vardır. Senesi büyük araçlarda genellikle sızdırma durumu daha sık yaşanan bir durumdur. Gerekli tedbirleri almak, yakıt tasarrufunuza katkı sağlayacaktır.

Aracın Lastik Ayarlarını Kontrol Edin

Aracı sık sık kontrol etmek oldukça önemlidir. Aracın parçaları hasarlı veya eskimiş durumdaysa yaptırmak hatta gerekiyorsa eğer yenilemek gerekir. Lastik havalarının normal seviyede olması önemlidir. Yaz, kış lastikleri değiştirin bu da yakıt tasarrufu için önemli bir adımdır. Lastik ayarı doğru değilse rot ayarı ve balans ayarı yapılmalıdır. Aksi halde hem sürüş güvenliği azalır hem de yakı tüketimi artar.

Gereğinden Fazla Dur Kalk Yapmayın

Dur kalk yapma durumu elimizde olmayan sebeplerden kaynaklıdır. Işıklarda sıklıkla dur kalk yaparız ve bu maalesef ki bazen alışkanlık haline getirdiğimiz bir duruma dönüşebilir. Aracın yakıt tasarrufu için gerekmedikçe dur kalk yapmaktan kaçınmak gerekir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir