Sperm Problemleri

Yapılan araştırmalara göre gebeliğin oluşumunu engelleyen problemlerin yüzde 25’i erkekten, yüzde 25’i kadından, yüzde 50’si ise hem erkekten hem kadından kaynaklanıyor. Evli çiftlerin birinde ya da her iki tarafta var olan problemlerden ötürü çocuk sahibi olunamıyor. Sperm problemleri erkekten kaynaklanan ve gebeliğin oluşmasına engel olan bir sorundur.

sperm problemi

sperm problemi

Erkeklerde Görülen Sperm Problemleri

Sperm olmaması (azospermi), sperm sayısının az olması (oligospermi), spermlerin yeteri kadar hareketli olmaması ya da yavaş olması, sperm kanallarındaki tıkanıklıklar, hormonal bazı sorunlar ve yüksek ısıya maruz kalma erkeklerde görülen sperm problemleridir.

kısır olabilir mi

kısır olabilir mi

Sprem Testi Spermiogram

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, buna engel olan sorunu bulmaları gerekir. Bu doğrultuda kadın gibi erkeğin de bazı kontrol ve testler yaptırması çok önemlidir. Erkekte öncelikle sperm taramaları yapılmalıdır. Bunun için yapılan sperm testine spermiogram adı verilir.

sperm problemleri

sperm problemleri

Spermiogram testi Nasıl Yapılır?

Erkeğin mastürbasyon ile elde ettiği spermi spermiogram testi yapılmak üzere teslim edilir. 4-5 gün dinlendirilen spermlerde; sperm sayısı, yapısı, hareketliliği incelenerek ölçümler yapılır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir